Lightning Network Nedir ve Nasıl Çalışır?

Lightning Network Nedir ve Nasıl Çalışır?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lightning network’ün tanımı bitcoin blok zincirine konumlandırılan ve bütün kripto paralarda uygulanabilen bir ödeme protokolüdür. Bu protokol zaman içerisinde ağ yoğunluğunu azaltmak ve işlem kalitesini artırmak için tasarlanmıştır. Bir nevi, artan işlem sayısının yarattığı yoğunluğu en az seviyeye indirmek için zincir dışında gerçekleştirmek üzere yapılan çalışmanın ürünüdür. En basit mantıkla Lightning Network, ağdaki tüm işlemleri kaydetmek yerine, Bitcoin’in zincirine başka bir katman ekliyor ve bu ilave katman üzerinde iki taraf arasında ödeme kanalları oluşturuyor. Kanallar, işlem tamamlanana kadar açık kalıyor. İki kişi arasında oluşturulduğu için, işlemler neredeyse aynı anda tamamlanıyor ve ücretler de çok düşük miktarlar harcanıyor. Bu sayede, kişiler hızlı bir şekilde işlem yapıyor ve mikro işlemler kolaylıkla gerçekleşiyor.

Lightning Network’u Kim Kurmuştur?

Lightning Network’un kurucusu Joseph Poon ve Thaddeus Dryja’dır. Bu ağ 2015 yılında yayınlanan bir makale ile ortaya çıkmıştır. 2015’den beri, birkaç ekip Blockstream’in c-lightning, Lightning Labs ‘lnd ve Acinq’s Eclair dahil olmak üzere farklı Lightning Network uygulamaları geliştirdi. Tüm uygulamalar BOLT protokol ile uyumludur. Lightning Network hala her gün geliştirilmekte olup devam eden bir çalışmadır.

Lightning Network’ün Avantajları Nelerdir?

Lightning Network’ün faydaları şöyle açıklanabilir:

  • Anında ödeme kolaylığı ile Lightning Network blok zinciri ödemeleri blok onaylama zamanları hakkında endişe duymadan, bireysel ödemeler için blok halinde bir işlem oluşturmadan blok zinciri akıllı sözleşmeleri ile uygulanır. Ödeme hızı milisaniye olarak saniye cinsinden ölçülür.
  • Ölçeklenebilirlik özelliği ile ağ genelinde saniyede milyonlarca işlem yapılabilir.
  • Düşük maliyet avantajı Lightning Network’ün blok dışı işlemlerin gerçekleştirilmesi ve çözülmesiyle, anlık mikro ödemeler gibi yeni ortaya çıkan kullanım durumlarını sağlayan son derece düşük ücretli bir uygulamadır.
  • Cross Blockchain özelliği sayesinde çapraz zincir takasları, heterojen blok zinciri kuralları ile anında zincir dışı oluşabilir. Zincirler aynı şifreleme hash fonksiyonunu destekleyebildiği sürece, 3. şahıs kişilere gerek kalmadan blok zincirler arasında işlem yapmak mümkündür.

Lightning Network’ün Dezavantajları Nelerdir?

Lightning Network ağının sınırlamaları şöyle sıralanabilir:

  • Zincir içi işlemlerin aksine, alıcı çevrimdışıysa Lightning Network ödemeleri yapılamaz.
  • Ağın katılımcılarının fonlarını güvende tutmak için düzenli olarak ödeme kanallarını izlemeleri gerekebilir (bu tür riskler dış kaynaklı izleme hizmetleri tarafından aşılabilir).
  • Lightning Network şuan da büyük ödemeler için uygun değildir. Ağ çok sayıda multi-sig cüzdanı (temelde paylaşılan cüzdanlar) ile sayılırsa, büyük ödemelerin aracıları olarak hareket etmeleri için yeterli dengeye sahip olma ihtimali yüksektir.
  • Bir ödeme kanalının açılması ve kapatılması genellikle elle ve daha yüksek işlem ücretleri gerektiren zincirleme işlemler içerir.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!