Litecoin (LTC) hakkında bilmeniz gereken herşey

Litecoin (LTC) hakkında bilmeniz gereken herşey
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Litecoin (LTC) nedir?

Google eski çalışanı Charlie Lee tarafından 2011 senesinde geliştirilen Litecoin, temelde Bitkoin ile aynı çalışma prensiplerine sahip bir kripto para birimidir.

Litecoin hangi ülkeye aittir?

Her hangi bir ülkeye bağlı olmayan Litecoin, merkezi bulunmayan bir kripto para birimidir. Blockchain teknolojisi sayesinde dünyanın dört bir tarafındaki üretimci ve yatırımcılar tarafından kullanılır. Hiçbir aracı kişi veya kurumlardan bağımsız olarak kripto para borsalarında işlem görmektedir.

Litcoin’in temelleri neye dayanır? Litecoin nasıl oluşturulmuştur?

Litecoin, kökeni Bitcoin olmakla birlikte Bitcoin’in gelişmiş versiyonu olarak tanımlanır. Temel olarak bakıldığında Bitcoin Core istemcisinin çatallanması ile oluşturulmuştur. Litecoin, 7 Ekim 2011’de GitHub’da açık kaynaklı bir istemci yoluyla piyasaya sürülmüştür. Litecoin ağı 13 Ekim 2011 yılında hayata geçirilmiştir.

Eski bir Google çalışanı olduğunu söyleyen Litecoin yaratıcısı Charlie Lee, sosyal medya bloğundan Bitcoin ile ilgili vizyona hakım olduğunu söyleyerek Litecoin hakkındaki detayları aktif bir şekilde paylaşmaktadır.

Litecoin (LTC) nasıl bir algoritma ile işlem yapar?

Bitcoin block zincirinin bir çatalı olarak oluşturulmasına rağmen Bitcoin sisteminde yer alan hataları tekrarlamamak amacıyla üretilmiştir. Üretim sonrası başarılı bir grafik çizen Litecoin algoritması tercih ettiği S-crypt algoritması ile blok üretimini 2,5 dakikaya indirmek suretiyle daha kısa sürede daha fazla işlem yapabilme avantajı sunmuştur.

Litecoin (LTC) çalışma mantığı nedir?

 • Litecoin cüzdanlar arası, aracısız transfer yöntemi ile çalışır.
 • Litecoin her hangi bir merkezi otorite onayına gerek kalmadan, doğrudan transfer talep edilir.
 • Litecoin çalışmasında, yapılan tüm işlemler kayıt defteri olan Blokzinciri üzerine kayıt edildiğinden tüm alım-satım işlemleri her kullanıcı tarafından izlenebilir.
 • Block zincirine kayıt için 2 farklı matematik formülünü doğrulayan madenci tarafından doğrulama gerçekleştirilir.
 • Bu çalışma kapsamında her 2,5 dakikada bir blok içinde yer alan işlemlerin onaylanması sağlanır.
 • ortalama 5 ila 20 dakika içinde gerçekleşen işlemleri ilk olarak doğrulayan madenciler, üretilen Litecoin’e ve blokta bulunan transferler için ödenen işlem ücretini almaya hak kazanırlar.

Litecoin (LTC) madencisi kime denir?

Chaz ve yazılımlarla Litecoin üretimi yapan kişilere Litecoin Madencisi denir. Litecoin üretimi yapacak madencinin finansçı olması gerekmediği gibi her hangi bir tüzel kişiliğe sahip kuruluşta çalışması da gerekmiyor. Litecoin üretimi yapacak madenci için Litecoin komutlarını gerçekleştirebilen yüksek donanımlı cihazlar ve yazılım bilgisi yeterli gelecektir.

Latecoin (LTC) madenciliği nasıl yapılır?

Litecoin madenciliği yapmak isteyen kimse, elinin altında mutlaka madencilik işlemlerini güçlü bir şekilde yapacak özellikte üretilen ASIC adlı cihazlara sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra Litecoin üretim cihazlarını soğutmak için yeterli güçte elektrik kaynağı sağlamalıdır.  Litecoin üretimindeki başarı kullanılan bilgisayarın ekran kartının kalitesi ile birebir ilgilidir. Yeterli gelmeyen bir ekran kartı ile kar elde etme oranı diğerlerine göre oldukça düşük kalır. Litecoin madenciliğinden hatırı sayılır kar elde etmenin temel yolu, matematik kodlarını kısa sürede  çözebilen ve elektrik masraflarını üretilecek coinlerle dengeleyebilen donanımlara sahip olmaktır.

Litecoin (LTC) madenciliği kazançlı mıdır?

Litecoin madenciliği karmaşık bir matematik problemini çözerek, kripto para ödülü almakla benzer bir mantığa sahip olduğu için Litecoin bloğunda matematiksel kod çözümü yapan ve en hızlı onayları gerçekleştiren madenciler, karşılığında memnun edici Litecoin kazanan kimselerdir.

Litecoin (LTC) madenciliği ile elde edilen kar düzeyi

 • Elde edilen karın yüksek oluşu üretim ve blok oluşturma oranının yüksekliğine bağlıdır.
 • Matematiksel kodları kısa sürede çözme yetisine sahip olan madencilerin yüksek kar sağlaması muhtemeldir.

Litecoin (LTC) madenciliği mi yoksa ticareti mi daha karlı

 • Litecoin madencileri ile traderler arasında 2013 yılından 2020 yılına kadar hiç bitmeyen tartışmalara bakılacak olursa Litecoin madencilğinde kazancın sabit değil değişken olduğu görülüyor.
 • Traderlere göre binlerce dolar harcayıp Litecoin üretimine yönelik yatırımla uğraşmak yerine  Litecoin satın alma ve yükseliş trendini bekleme işleminin çok daha fazla kar sağladığını iddia ediyorlar.

Bitcoin (BTC) ile Litecoin (LTC) arasındaki fark Nedir?

Bitcoin  ile litecoin arasında blog oluşma süresi, işlem onay hızı, madencilikte kullanılan cihazlar ile dolaşımdaki toplam sayı noktasında bir takım farklar mevcuttur.

Litecoin’de blog oluşma süresi:

Bitcoin işlemlerinde her bir bloğun oluşma süresi 10 dakikadır. Litecoin sisteminde her bir blok 2,5 dakikada oluşur.

Litecoin’de işlem onay hızı

Bitcoin onay hızı Litecoin’e oranla daha düşüktür

Litecoin madenciliğinde kullanılan cihazlar

Bitcoin madenciliğinde kişisel bilgisayar kapasitesini kullanmak mümkün değilken kullanılan algoritma sayesinde Litecoin madenciliğini kişisel bilgisayar üzerinden yapılabilmektedir.

Dolaşımdaki toplam sayı bakımından Bitcoin ve Litecoin

Dolaşımda bulunması gereken Bitcoin sayısı 21 milyon ile sınırlı iken dolaşım ağında toplamda 84 milyon Litecoin bulunacaktır.

(LTC) Litecoin’i diğer kripto paralardan farklı kılan avantajlar

 • Algoritmasına bağlı olarak yüksek güvenlik ile inşa edilen duvarı kullanma ve hesap detaylarını saklama avantajından yararlanılır.
 • Litecoin ile 1 milyar doların üzerinde yer aşan Pazar değeri içinde işlem yapma fırsatından yararlanılır.
 • Litecoin ile diğer kripto değerlerinden daha yüksek ölçüde depolama ve saklama hakkına sahip olunur.
 • 2 dakikalık blok oluşturma hızına balı olarak en hızlı transfer onayı gerçekleşir.
 • ASIC ile Litecoin üretimi yapılması tercih edilirde, kazanılan karlılık oranı Bitcoin üretiminden oldukça yüksektir.
 • Litecoin ile yapılan işlemlerde kripto para piyasasında 2. Sırada yer alan tür ile al-sat işlemine girme şansı elde edilir.
 • Bitcoin teknolojisinden daha üstün bir kripto para cinsini kullanma avantajından yararlanılır.
 • Kaliteli yazılım ile hızlı transfer avantajı elde edilir.
 • Litecoin işlemlerinde oldukça düşük transfer ücretlerine tabi olunur.

Kripto para piyasası uzmanlarına göre (LTC) Litecoin’i farklı kılan avantajlar

 • Bitcoin kripto para piyasasının dijital altın iken Litecoin kripto para piyasasının gümüşüdür derler. Kripto para piyasasının gümüş rolünü alt coin olan Litecoin’e verirler.
 • Bitcoine oranlar Litecoin’in daha hafif bir ağa sahip olduğunu söylerler.
 • Depolama ve transfer hızı açısından Litecoin’in Bitcoine’e göre açık ara önde olduğunu söylerler.
 • Litecoin’in işlem hacmi, likidite, topluluk desteği açısından başarılı kriterlere sahip olduğu belirtilmiştir.

Litecoin gelecek vadeden bir kripto para mıdır?

Litecoin’in, Bitcoin’den daha sık şekilde blok üretimini desteklemesine bağlı olarak gelecekte yazılım güncellemesine gerek duymadan kullanılabileceği öngörülüyor. Uzmanlar, daha fazla işlemi destekleyerek yola devam eden Litecoin’in gelecekte kripto para listelerinde zirveyi zorlayacağını belirtiyorlar. Uzmanlara göre gelecekte yükseliş trendinin olası favori kripto para cinsi olarak gösterilen Litecoin’in yakın gelecekte en değerli 10 kripto para arasında yerini korumaya devam edecek.

Nasıl Litecoin (LTC) satın alabilirim?

Litecoin ile işlem yapmak için güvenilir kripto para borsalarında hesap açmak gerekir. Hesap açılan borsada  Litecoin satın almak veya satmak, başka bir hesaba transfer etmek veya başka hesaptan Litecoin trannsferini kabul etmek mümkündür. Kripto para borsalarında ayrıca TL ve USD hesabı açarak bunlara dair transfer ve alım satım işlemler yapılabilir. Bütün bu işlemler için internet erişimi olan güçlü ve güvenilir bir kripto para borsasına üye olmak gerekir. Kripto para borsasının site ara yüzünde “Kayıt Ol”  veya ‘’Create Account’’ sekmesine tıklanarak talep edilen e-post, telefon, kimlik ve kullanıcı şifresi oluştutularak hesap açılışı gerçekleştirilir. Bankada adınıza kayıtlı TL veya Dolar İBAN numarasını borsa hesabında tanımlayabilirsiniz. Hesap onaylandıktan sonra açık kaynaklı borsadan Litecoin seçilerek, satın alım veya satma işlemi yapılır.

Litecoine’e dair bilmeniz gereken ön bilgileri bu yazımızda özetledik. Gelecek yazımızı kısa ve uzun vadede Litecoin lım satımına dair bilgiler ile atomik swap, grafik analizi, arz-talep,  fiyatı etkileyen faktörler ve flood saldırılarına ayıralım.

Ekonomi ve kripto paralardan haberdar olmak için Habergel.com  sitemizi mutlaka takibe alın

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!