Litecoin Nasıl Üretilir?

Litecoin Nasıl Üretilir?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm kripto para birimleri gibi Litecoin, tarihsel olarak toplumun para basmak için güvendiği tek varlık olan bir hükümet tarafından çıkarılmaz. Bunun yerine, Litecoin üretimi, bir Federal Rezerv tarafından düzenlenmiş ve Gravür ve Baskı Bürosu’nda bir basından çıkan Litecoinler, Litecoin işlemlerinin bir listesinin işlenmesinden oluşan madencilik adı verilen ayrıntılı bir prosedürle oluşturulur.

Geleneksel para birimlerinin aksine, Litecoin arzı sabittir. Sonunda dolaşımda sadece 84 milyon Litecoin olacak ve bir tane daha olmayacaktır. Her 2,5 dakikada bir (Bitcoin için 10 dakikanın aksine), Litecoin ağı, dünya çapında son Litecoin işlemlerinin bir defter girişi olan blok adı verilen bir şey üretir. Ve işte Litecoin’in doğal değerinin ortaya çıktığı yer burasıdır.

Litecoin Nasıl Çalışır?

Piyasa değeri (veya piyasadaki para birimi miktarı) ile ölçülen Litecoin; Bitcoin ve XRP’den sonra üçüncü en büyük kripto para birimidir. Litecoin, çağdaşları gibi, bir anlamda bir çevrimiçi çalışan ödeme sistemi olarak işlev görmektedir. PayPal veya bir bankanın çevrimiçi ağı gibi, kullanıcılar bunu birbirlerine para transferi yapmak için kullanabilir. Ancak ABD doları kullanmak yerine, Litecoin işlemleri Litecoin birimlerinde gerçekleştirilmektedir. Litecoin’in çoğu geleneksel para birimi ve ödeme sistemiyle olan benzerliğinin bittiği nokta burasıdır, fakat yine de Bitcoin dışındaki en önemli beş sanal para biriminden biri olarak yerini korumaktadır.

Litecoin Madenciliği Nedir?

Madencilere değer bir oranda kripto para madenciliği yapmak, özel donanım sayesinde günahsız işlem gücü gerektirir. Çoğu kripto para madenciliği için Dell Inspiron’unuzdaki merkezi işlem birimi, görevi tamamlamak için yeterince hızlı değildir. Bu da bizi Litecoinler için başka bir farklılaşma noktasına getiriyor; diğer kripto para birimlerinin yapabildiğinden daha fazla hazır bilgisayarlarla madencilik yapılabilir. Bir makinenin madencilik kapasitesi ne kadar yüksekse de bir madenci için değerli bir şeyler kazanma şansı o kadar yüksektir.

Litecoin’in Değeri Nedir?

Herhangi bir para birimi, örneğin ABD doları veya külçe altın bile, ancak toplumun düşündüğü kadar değerlidir. Federal Rezervlerinde çok fazla banknot dolaştırmaya başlarsa, doların değeri kısa sürede düşecektir.

Herhangi bir mal veya hizmet, ne kadar kolay ve ucuza elde edilebilirse, daha az değerli hale gelir. Litecoin’in yaratıcıları, yeni bir para birimi olan Litecoin değerinin piyasada itibar kazanmasının zor olacağını başından beri anlamışlardır. Ancak, dolaşımdaki Litecoin sayısını kısıtlayarak, kurucular en azından insanların aşırı üretim korkularını yatıştırmaktadır. Litecoin’in doğasında bulunan kıtlık, hiperenflasyonu imkansız kılmaktadır fakat yine de genel kabul görme ve daha fazla kişinin para birimini kullanmasını sağlama zorluğu bulunmaktadır.

Litecoin’in Bitcoin’e göre Avantajı Var Mıdır?

Litecoin’in Bitcoin’e göre doğasında olan avantajları vardır. Litecoin, daha kısa blok oluşturma süresi göz önüne alındığında daha fazla işlem gerçekleştirebilir. Litecoin ayrıca zar zor algılanabilir bir işlem ücretine sahiptir. Büyüklüğüne bakılmaksızın bir işlemi gerçekleştirmek bir Litecoin’in 1/1000 oranına mal olmaktadır. Bu da PayPal’ın % 3 ücretiyle karşılaştırılmaktadır.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!