Macar Şirket Yatırım İçin Türkiye’de

Macar Şirket Yatırım İçin Türkiye'de
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Macaristan’ın Türkiye’de yapacağı ilk yatırım olması bakımından söz konusu medikal yatırımın önemli noktada durduğu belirtildi. Yatırım için Türkiye’ye gelecek olan Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile bugün Ankara’da bir araya gelecek. Bu buluşma Macaristan ile Türkiye arasındaki ilk üst düzey ziyaret olması bakımından dikkat çekici. Geçtiğimiz Haziran ayında yine Ankara’da yapılan görüşmede medikal alanında bir işbirliği düşüncesi kabul edilmişti. 11 Kasım tarihinde gerçekleştirilen toplantının ardından işbirliği imkanları değerlendirilmişti. Bu gelişmelerden sonra Macar Medicor firmasının medikal alanında Türkiye’de yaklaşık 2 milyon avro değerinde bir yatırım planladığı alınan bilgiler arasında yer aldı.

İki Bakan İncelemede Bulunacak

Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye – Macaristan Karma Ekonomik Komisyon 8. Dönem toplantısı sonrasında yapılacak olan bu buluşmada yatırımın tanıtılmasına yönelik bir program düzenlenecek. Medikal alanda önemli bir yere sahip olan ünlü Medicor firmasının Anakara Sanayi Odası 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılması planlanan yatırıma ilişkin olarak Macaristan Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın birlikte katılımı ile heyet görüşmeleri sonrasında bölgede yatırıma yönelik inceleme yapılacak.

Bakanlardan Bir Açıklama Bekleniyor

Ankara Sanayi Odası 2. Organize Sanayi Bölgesinde yapılacak olan heyet incelemeleri ve sonrasında iki ülke bakanlarının değerlendirilmesi ardından iki bakanın yapılması planlanan 2 milyon avro değerindeki yatırım ile ilgili bilgi vermesi bekleniyor. Medikal sektör için yapılan yuvarlak masa toplantısı ardından işbirliği imkanları değerlendirilmiş ve yatırım için yeşil ışık yakılmıştı. Macaristan tarafından Türkiye’de yapılacak olan ilk yatırım olan medikal yatırımı iki ülke arasındaki ilişkileri ve işbirliğini geliştirilmesi bakımından da önem arz ediyor.

2022’de Yatırıma Başlayacak

Üretimini yaptığı kuvöz, yeni doğan inkübatörleri ve yeni doğan ısınma masaları gibi ürünleri ile 100 den fazla ülkeye ihraç yapan Macaristan, 2009 yılında UNICEF ile yapılan anlaşma sonrası uluslararası örgütlere de tedarik sağlamaya başlamıştı. Dünyada geniş bir pazar alanı ve satış imkanı olan firma aldığı yatırım kararı ile Macaristan’da yapılan üretimin bir kısmını Türkiye’ye taşımaya hazırlanıyor. Firmanın yapacağı yatırım sonrası 2022 yılının ilk yarısında belirlenen Anakara Sanayi Odası, 2. Organize Sanayi Bölgesinde üretime başlaması hedefleniyor. Üretime başlanmasıyla beraber üretilen ürünler Türkiye iç pazarına sunulmasının yanı sıra, Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde de pazarlara sunulması hedefleniyor. Böylece geniş olan pazar alanının daha da genişlemesi bekleniyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!