Marketlerde Seç Al Dönemi Sona Eriyor

Marketlerde Seç Al Dönemi Sona Eriyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlk taslak metinde genel olarak açıkta satılan 27 meyvenin açık satışının sona ermesi, bazı meyve türleri için market satışının sona ermesi, market zincirlerinin açılış saatlerinin sınırlandırılması, ödemelere ait sürelerin belirlenmesi ve promosyon ürünlerine yönelik düzenlemeler yer alıyor. Taslak metin içinde yer alan 27 meyve için çabuk bozulmanın önüne geçebilmek için açıkta satışı yasaklanırken meyvelerin satışının yapılabilmesi için soğutucu dolap  ve ambalaj şartı getirildi. Soğutucu dolapların kullanımı ile birlikte seç-al dönemi sona erecek ve israf miktarı azalacak. Dolap şartı getirilen meyveler arasında ahududu, böğürtlen, çilek, mantar, şeftali, hurma ve soya filizi gibi çeşitler yer alıyor.

Elektronik Eşya Ve Beyaz Eşya Satışı Yapılmayacak

Marketlerde satılacak meyve grubuna ilişkin soğutucu dolap ve koruyucu ambalaj şartı getiren ilk taslak metinden farklı olarak yeni düzenleme içeren farklı bir taslak metin ile zincir marketlerde satılan 5 farkı alana satış yasağı getirildi. Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı düzenlemeye göre gıda perakende sektöründe faaliyette olan zincir marketlerde tütün mamülleri, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışının yapılamayacağı belirtildi. Yapılan düzenlemede elektronik ticaret yoluyla yapılan satışlar ile satış alanı 1500 metrekareden geniş alanda faaliyet gösteren işletmeler kapsam dışında bırakıldı.

Düzenleme Açılış Saatlerini De Kapsıyor

Yapılan düzenlemede en dikkat çeken nokta zincir market çalışma saatlerine ilişkin madde oldu. Farklı bir taslak metinde yer alan düzenleme Perakende Ticaretin Düzenlenmesine Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin olarak düzenlemeye tabii tutuldu. Yeni düzenlemeye göre zincir marketlerin pazar günleri saat 11.00’dan önce açılamayacağı belirtildi.  Zincir marketlerin açılış saatleri yanında bozulabilen gıda maddelerinin ödeme süresine yönelik düzenlemede yer aldı. Üretim tarihi itibarıyla 30 günlük süre içinde bozulabilen gıda ürünlerinin ödeme süresinin malın teslim tarihinden başlamak şartı ile 30 günlük süre içinde yapılması şartı getirildi.

Yöresel Ürünler Raflarda Yer Alacak

Zincir marketlerde raf tahsisine yönelik yapılan yeni düzenleme ile toplam raf alanının en az yüzde1’lik alanının hızlı tüketim malı niteliğindeki coğrafi nitelikle tüketim mallarına ayrılmasına karar verildi. Yöresel ürünlerin satışının sağlanması amacıyla coğrafi nitelikteki ürünlerin yanında zincir marketin bulunduğu ilde üretilen yöresel ürünlere de yer verilecek. Farklı bir düzenleme ile promosyonlu satış adı altında yapılan tarım ve gıda ürünlerindeki indirimler üretici ve tedarikçiden talep edilemeyecek. Üretici ve tedarikçiler arasında ticari misillemelerin önüne geçmek için dava şartı getirilmesi yeni önlemler arasında yer alıyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!