Marketlerin Açılmasını Kısıtlayan Tasarı Öne Çekilme Talebi!

Marketlerin Açılmasını Kısıtlayan Tasarı Öne Çekilme Talebi!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küçük ve orta çaptaki esnafları zincir marketlerdeki satışlardan etkilenmemeleri amacıyla gündeme getirilen yönetmelik taslağının daha önceden marketlerin görüşüne açılmış olması ve düzenlemenin yürürlüğe gireceği tarihin de zincir marketlere hızlı yatırım fırsatı verebilmesi nedeniyle esnafın daha da fazla mağdur olacağı iddia edildi. Bu kapsamda yeni yasakların başlangıç tarihlerinin 2021 yılına çekilmesini isteyen esnaf temsilcileri zincir marketlerin halihazırda yasak başlayıncaya kadar çok sayıda şube açacaklarını ifade ettiler.

İlk başlarda kamuoyuna açıklandığında tüm zincir marketleri kapsayacak gibi bir algı oluşmasına rağmen Ticaret Bakanlığı tarafından zincir marketlere uygulanacak olan yasaklar sadece yeni açılacak olan şubeler için geçerlilik taşıyacak. Buna göre yeni açılacak AVM ve zincir marketlere çeşitli ürünleri satma yasağı getirilmiş olacak. Ancak yönetmeliğin taslağı kapsamında yönetmeliğin yürürlüğe gireceği tarih itibariyle işyeri açma ve çalışma ruhsatı halihazırda olan zincir marketler ile yapı ruhsatı olan AVM’ler hakkında yeni yasaklar uygulamaya alınmayacak. AVM ve zincir marketlerin yatırımlarını da yönetmelik çıkmadan hızlandırma imkânı yakalayacaklarını açıklayan esnaf temsilcileri yürürlük tarihinin öne çekilmesini istediler.

ATO Başkanı Çağrı Yaptı

Öte yandan Ankara Ticaret Odası ATO başkanı Gürsel Baran geçen günlerde zincir marketlere yönelik olarak kısıtlamalar bitinceye kadar hafta sonları gıda dışı ürünleri satmayın şeklinde zincir marketlere çağrıda bulundu. Gürsel Baran, zincir marketlerin bir hanenin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde ürün içeriklerini genişlettiklerini belirtti ve koronavirüs kısıtlamaları bitinceye kadar hafta sonlarında gıda dışında ürün satılmaması çağrısında bulundu.

Yapmış olduğu yazılı açıklamada Baran, zincir marketlerde yer alan bu içeriğin, sadece bu türden ürünler üzerine ticaret yapmakta olanların iş hacimlerini çok olumsuz etkilediğini belirtti. Baran ayrıca marketlerin bakanlık genelgesinde bulunan tekel ürünlerinin satışında görüldüğü gibi gıda dışında tüm alanlarda satış yapmaması gerektiğini de açıkladı.

Marketlerde neredeyse her şey bulunduğunu ifade eden Baran, bu çeşitlilik yüzünden sadece belirli bir alanda satış yapan esnafların zor durumda kaldıklarını ve hiç olmazsa zincir marketlerin salgın kısıtlamaları bitinceye kadar bu ürünleri satmaya son vermeleri gerektiğinden bahsetti.

Zincir marketlerin rekabet ettikleri sektör sayısının da her gün arttığını ifade eden Baran, bu durumun küçük esnafın çok zararına olduğunu ve gerekli önlemler alınmazsa esnafın çoğunun zaten salgın yüzünden zor durumda oldukları için daha fazla dükkanlarını açık tutamayacağına vurgu yaptı. Baran ayrıca kamuoyunu bilgilendirmek için marketlerde gıda dışında dönemsel ya da sürekli olarak satışa sunulan çeşitli ürünler listesi paylaştı. Listede valizden hortuma kadar pek çok ürün yer aldı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!