Mavi Dalga Geliyor, Dolar Düşmeye Devam Edecek

Mavi Dalga Geliyor, Dolar Düşmeye Devam Edecek
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de Demokrat aday Joe Biden’in başkanlığının onaylanması ve Georgia eyaletindeki ikinci tur seçimlerinin de tamamlanması ile beraber hem saray hem de senato hakimiyeti Demokratlara geçti. Demokratların seçimleri kazanması ile piyasada esecek mavi dalga etkisi de yeniden gündeme geldi. Bilindiği gibi mavi dalga etkisi olarak adlandırılan piyasa değişimi Joe Biden’in Trump’ın aksine uygulayacağı politikalar ile ilgili. Joe Biden eski başkan Trump’ın vergi indirimlerinin zenginlere ve şirketlere yaradığını belirterek bu vergi indirimlerini düşük gelirli çalışanlara yönelteceğinin mesajlarını vermişti. ABD’de zenginlere olan vergi indirimlerini azaltacak ve düşük gelirli vatandaşların vergi yükünü hafifletecek politikalarının yanı sıra ABD’nin Çin ile sürdürdüğü ticari savaşın da tüketiciye zarar verdiğini düşünen Biden, Çin ile ticari olarak daha uyumlu ilişkiler kurmayı hedefliyor. Bununla birlikte Biden yönetiminde daha fazla mali teşvik de söz konuşu oluyor. Bu değişiklikler ise küresel piyasalarda mavi dalga olarak tanımlandı. Mavi dalga etkisinin Türkiye’nin içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler üzerinde etkili olacağı düşünülüyor.

Türkiye Piyasasına Yabancı Yatırımcı İlgisi Artabilir

ABD’de Demokratların başa gelmesi ile vergi indirimlerinin yön değiştirmesi ve teşvik paketlerinin arttırılmasının Türkiye üzerinde olumlu etki yaratacağı düşünülüyor. ABD’de kurumlara vergi artışı yapılmasının, fonların ABD dışında konumlanmasına sebep olacağı ve yabancı yatırımcıların tercih edeceği ülkelerin başında da Türkiye’nin geleceği düşünülüyor.

Mavi Dalga Doların Düşüşünü Devam Ettirecek

Ekonomistler ABD’deki fonların dışarı çıkmasını ve mali teşvik paketlerinin likiditenin arması sonucu aşağı yönlü ivme alan dolar endeksinin düşüşünün de devam edeceğini düşünüyor. Dolar endeksi şuanda son 2.5 yılın en düşük seviyelerinde seyrediyor.

Merkez Bankası İstikrar Açıklamalarında Bulunuyor

Mavi dalga etkisinin yanı sıra iç piyasalarda dolar düşüşünün devamını sağlayan faktörlerden biri de Merkez Bankası açıklamaları oluyor. Enflasyon karşıtı ve piyasa dostu açıklamaları ile Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kazanmasını sağlayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, gerekirse para politikalarında daha fazla sıkılaşma gidileceği yönündeki açıklamaları ile istikrarı sürdürüyor.

Yabancı Bankalar Dolardan Düşüş Beklediklerini Açıklamıştı

Yabancı bankalar da yayınladıkları raporlarda 2021 yılının ikinci çeyreğinde de dolardaki düşüşün devam edeceğine ve Türk Lirası performansının yükseleceğine dair açıklamalar yayınlamıştı.

Doların mavi dalga etkisi ile küresel olarak değer kaybedecek olması ve Türkiye’de uygulanan para politikalarının etkisi ile dolar kurundaki düşüşün devam etmesi bekleniyor. Küresel faktörlerin etkisi ile değer kazanacak olan Türk Lirası iç piyasada da beklentiyi arttırıyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!