1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Memurlar EYT Yasasından Emekli olabilir

Memurlar EYT Yasasından Emekli olabilir

Emeklilik haklarının iade edilmesi için başvuran sigortalı mağdurların durumu TBMM'de görüşülecek. Benzer şekilde mağdur olan memurlar da dikkate alınabilir

Memurlar EYT Yasasından Emekli olabilir

EYT mağdurlarının oluşmasına sebep olan 4447 Sayılı Kanundur. Bu Kanun 1999 yılında deprem esnasında yürürlüğe konmuştu.

1999 Marmara Depremi felaketi ile sarsılan ülkemiz bu depremin şokunu henüz atlatmaya çalışırken çalışanların-emekçilerin görüşüne bile başvurmadan bir gece ansızın hukukun temel kurallarından “müktesep hak” ilkesini bile gözetmeden SSK’lı, Bağ-Kur’lu veya Emekli Sandığına tabi tüm  sigortalılara yaş engeli konulması ile milyonlarca EYT mağduru oluşturuldu.

EYT mağdurları erken emeklilik ya da ayrıcalık değil işe girdikleri tarihlerde geçerli olan emeklilik şartları neyse sadece onu müktesep hak olarak geri istiyorlar. Yani kazanılmış hakları ellerinden alınarak sonradan getirilen yaş şartı nedeniyle geciktirilen emeklilik haklarının iade edilmesini istiyorlar.

Gözler bugün açılan TBMM’ye verilen ve verilecek olan kanun tekliflerinde… EYT yasasının geçmesi için 301 milletvekilinin destek vermesi yeterli olacaktır.

 EYT Çözümü Basit Bir İşlemdir

Muhasebedr.com sitesinde yer alan habere göre  TBMM’de EYT mağdurlarının bu isteği aynen kabul edilirse sorunun çözümü çok kolay olacaktır. Zira çok ayrıntılı yeni bir düzenlemeye gerek olmayacaktır.

Bunun için  aynen 2008 sosyal güvenlik reformunda olduğu gibi yeni düzenlemeden sadece bu yeni düzenlemelerin yürürlüğe girdiği tarihten sonra işe ilk defa girenlerin etkilenmesi, önceden işe girenlerin ise mevcut yasalara göre emekli olması şeklinde olabilecektir. Dolayısıyla 1999 yılında mağduriyete neden olan 4447 Sayılı Kanunun yürürlüğe girmeden önce herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı…) bağlı olarak sigortalı bir işe girenlerin bu kanuna değil, işe girdikleri tarihlerdeki emeklilik şartlarına tabi tutularak sorunun çözülmesi şeklinde olabilir.

Bu şekilde çözüm kabul edilirse  08.09.1999 tarihinden önce geçerli olan;

  • SSK’lılar için eski 506 Sayılı Kanun
  • Bağ-Kur’lular için 1479 Sayılı Kanun ve
  • Emekli Sandığına tabi olanlar için 5434 Sayılı Kanun hükümlerinde

Yer alan emeklilik şartlarına dönüş yapılması söz konusu olabilecektir…

EYT’lilere işe girdikleri tarihteki emeklilik hakları verilirse kim nasıl emekli olabilecek?

 EYT’li SSK’lıların Emekliliği Nasıl Olacak

Emeklilikte yaşa takılan SSK’lılara 4447 Sayılı Kanun öncesi hakları verilirse 3 seçenekle emekli olmaları mümkün olabilecektir. Buna göre;

  1. a) Kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması ve en az 5000 gün veya,
  2. b) Kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olma­sı, 15 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3600 gün yahut,
  3. c) Kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmamış olmakla beraber, kadın ise 20 erkek ise 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 5000 gün,

Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması gerekecektir.

 EYT’li Memurların Emekliliği Nasıl Olacak

Emeklilikte yaşa takılan Emekli Sandığı iştirakçilerine  4447 Sayılı Kanun öncesi hakları verilirse;Kadın iştirakçilerden 20, erkek iştirakçilerden 25 fiilî hizmet yılını dolduranların istekleri üzerine emekli aylığı bağlanabilir.

EYT’li Bağ-Kur’luların Emekliliği Nasıl Olacak

Emeklilikte yaşa takılan Bağ-Kur sigortalılarına  belirtilen Kanun öncesi hakları verilirse; Bağ-Kur’lu kadınlar 20, erkekler ise 25 fiilî hizmet yılını (9000 gün) dolduranlar emekli aylığı bağlanabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap