Merkel’den Korkutan Covid-19 Açıklaması

Merkel'den Korkutan Covid-19 Açıklaması
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya Başbakanı Angela Merkel Dünya Ekonomik Forumu’nun 2021 Davos Gündemi haftasında salgın sürecinin dünya ekonomisi üzerindeki etkileri ile ilgili açıklama yaptı. Salgının tedarik zincirleri üzerindeki etkisinden bahseden Merkel salgından çıkışın beklendiği kadar kolay olmayacağını da vurguladı. Pandemi sürecinin ilke ekonomileri ve toplumlar üzerinde derin izler bıraktığını açıklayan Merkel, salgının son bulmasının ardından aylarca hatta yıllarca etkilerinin devam edeceğini belirtti.

Angela Merkel, konuşmasında salgın sürecinin birçok farklı boyutunu ele aldı. Küreselleşmenin sürece etkilerini değerlendiren Merkel aynı zamanda aşı üretimi ve dağıtımını da değerlendirdi. Almanya özeline de çeşitli açıklamalarda bulunan Angela Merkel, Covid-19 sürecinden birçok ders çıkarıldığını da belirtti.

Angela Merkel Tedarik Zincirleri Dayanıklı Hale Getirilmeli

Başbakan Merkel’in salgın süreci ile ilgili üzerinde durduğu konulardan biri tedarik zincirleri üzerindeki etkisi oldu. Covid-19 salgını ile tedarik zincirlerinin ne kadar zayıf olduğunun ortaya çıktığını aktaran Merkel, tedarik zincirlerinin daha dayanıklı hale getirilmesi için çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

Salgın Sürecinde Bilimsel Olarak Büyük Başarı Elde Edildi

Angela Merkel konuşmasında BioNTech ve Pfizer firmalarının 12 ay içinde Covid-19 aşısı üretmelerine de değindi. Bunu bilimsel bir başarı olarak değerlendiren Merkel, aşı çalışmalarının salgından çıkış yolu gösterdiğini belirtti. Covid-19 salgın süreci ile küreselleşmenin boyutlarının daha iyi anlaşıldığını belirten Merkel, bu süreçte insanların savunmasızlığının da çıkarılması gereken derslerden biri olduğunu belirtti.

Merkel: Aşı Dağıtımı Adil Olarak Yapılmalı

Dünyadaki küreselleşmenin boyutlarına dikkat çeken Merkel, Covid-19 sürecinde alınan izolasyon önleminin başarısız olmasına da dikkat çekti. Ülkelerin ve insanların izole olmasının başarısız bir sonuç verdiğini belirten Merkel, küresel çok taraflı yaklaşımın sağlık ve ekonomi üzerindeki olumlu etkilerine değindi. Merkel küreselleşme tabanında yaptığı değerlendirmelerinin sonucunda aşı dağıtımının tüm dünyada adil olarak yapılması gerektiğine de dikkat çekti.

Merkel: Salgın Sürecinde Almanya’nın Güçlü ve Zayıf Yönleri Ortaya Çıktı

Angela Merkel konuşmasında salgın sürecinde kendi ülkesini değerlendirme fırsatı bulduğunu da açıkladı. Covid-19 salgını ile Almanya’nın zayıf ve güçlü yönlerinin ortaya çıktığını belirten Merkel, Almanya’nın ekonomi politikasının salgın sürecinde olumlu sonuçlar verdiğini belirtti. Salgın öncesinde uygulanan sıkı ekonomi politikası sayesinde salgın sürecinde ekonomiyi destekleme konusunda zorlanmadıklarını açıklayan Merkel, Dünya Ticaret Örgütü’nün adil ticaretin temeli olduğunu ve Almanya’nın Dünya Ticaret Örgütü’nü desteklemek için lobi yapacağını belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!