Merkez Bankası Başkanı Görevden Alındı, Berat Albayrak İstifasını Duyurdu, Dolarda Düşüş Başladı

Merkez Bankası Başkanı Görevden Alındı, Berat Albayrak İstifasını Duyurdu, Dolarda Düşüş Başladı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hafta sonunda sıcak gelişmeler yaşandı, piyasalarda bomba etkisi yaşandı. Kasım ayının ikinci işlem haftasına girilirken; piyasalarda, ekonomi safından gelen iki haberin etkileri ile hareketlilikler yaşanacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın resmi Instagram hesabı üzerinden “istifa ediyorum” duyurusu yayınladı. Berat Albayrak’ın istifa açıklaması sonrası, AK Partili milletvekillerinin açıklamaları istifayı teyit eder şekildeyken, Albayrak’ın istifasına dair henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Dolar Haftaya Sert Düşüşle Başladı!

Geçtiğimiz haftayı 8.50’nin üzerinde kapatan dolar kuru, uluslararası piyasalarda haftaya 8,5 seviyesinde başlamıştı. Murat Uysal’ın görevden alınması ve Berat Albayrak’ın istifa haberi sonrsası dolar kuru 8.20’ye kadar çekildi ve haftaya sert düşüşle başladı. BIST100 endeksi ise %2.1 yükseliş ile birlikte 1217 puandan açıldı. Yabancı kaynaklı ajanslar da haberi bakanlık yetkililerinden yola çıkarak doğrulattıkları yönünde haberler yayımladı.  AKP kurmaylarının yorumlarına göre son kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek. Erdoğan, bugün saat 16.00’da AK Parti’nin Merkezi Yürütme Kurulunu toplayacak. Toplantıdan hangi yönde kararlar çıkacağı merakla bekleniyor.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın Vereceği Mesajlar Bekleniyor

Cumartesi günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alınarak yerine eski maliye bakanı Naci Ağbal getirildi. Yeni başkan Naci Ağbal’ın piyasaya yapacağı ilk açıklamalar ve vereceği mesajlar merakla bekleniyor. Mehmet Uysal’dan görevi devralan Naci Ağbal, pazar günü banka genel müdürleri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Hafta sonu yapılan toplantıya, Türkiye Bankalar Birliği yönetiminde bulunan bankaların genel müdürleri katıldı.

Son 3 Yılda %55 Seviyesinde Değer Kaybetmişti

Türk Lirası, dolar karşısında son 3 senede %55 seviyesinde değer kaybetmişti. Bu kapsamda; “22 gelişmekte olan para birimi” değerlendirildiğinde, Türk Lirası büyük bir farkla en çok değer kaybeden para birimi olarak dikkat çekiyor. TL’nin 2020 yılında yaşadığı değer kaybı ise %30 seviyesinde.

Yetkililer; Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nda yaşanan ani başkanlık değişimi, TL’deki değer kaybı ve son zamanlarda birçok adım atılmasına karşın bunlardan sonuç alınamaması sonucunda gerçekleştirildiğini belirtti. Yetkililere göre maliye eski bakanı Naci Ağbal’ın yeni görevine gelmesi daha güçlü bir başkan imajı çizilmesini sağlayacak.

TCMB Eylül ayında faiz artışı kararı ardından, Ekim ayında tahminlerin aksine faiz oranını %10,25’te sabit tutmuştu.

Güncel Döviz Kuru Hangi Seviyelerde

Yaşanan sıcak gelişmelerin ardından;

  • Dolar 184 TL (%-3.85)
  • Euro 9.7358 (%-3.74)
  • Altın 515.174 (%-3.66)

seviyelerinde bulunuyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!