Merkez Bankası Beklenti Anketi’ni Yayımladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), her ay yaptığı Beklenti Anketi’nin Mart ayı sonuçlarını yayımladı. Uzman ekonomistlerin bir araya gelerek oluşturduğu Beklenti Anketi’nde piyasaların beklentileri derleniyor ve kamuoyuna aktarılıyor. Merkez Bankası’nın Mart ayı için düzenlediği Beklenti Anketi’nde yılsonu enflasyon beklentilerinde ve dolar/TL kuru beklentilerinde, bir önceki anket sonuçlarına göre yükseliş yaşandı.

merkez-bankasi-beklenti-anketini-yayimladi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurtiçi ekonomi piyasalarında, geçtiğimiz yıl ABD kanadında ve AB Bölgesi’nde yaşanan gelişmelere bağlı olarak kademeli artış gösteren döviz kurları ve enflasyon rakamları sonrasında, önemli bankacılık kuruluşları da yılsonu dolar/TL öngörülerini yukarı yönlü olarak revize etmişti. Geçtiğimiz yılın Kasım ayı başlarında 8,58 TL ile tarihi zirvesini gördükten sonra düşüşe geçen dolar kuru, Ocak ve Şubat aylarında düşüş eğilimini korudu ve geçtiğimiz ayın ortalarında kur 6,89 TL seviyesini gördü. Dolar kurundaki düşüşler sonrası bu kez önemli bankacılık kuruluşları, yılsonu dolar/TL öngörülerini aşağı yönlü revize etmişti ancak geçtiğimiz haftalarda ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerinde artış yaşanması, Berat Albayrak’ın tekrar kabineye döneceği söylemlerinin gündeme gelmesi gibi etkenler ile dolar kurunda yeniden artışlar başladı ve dolar kuru hafta başında 7,78 TL seviyesini görmüştü. Döviz kurlarında yaşanan yukarı yönlü dalgalanmaların ardından, gözler dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yayımladığı Mart ayı Beklenti Anketi’ne çevrildi. Uzman ekonomistlerin bir araya gelerek oluşturduğu ankette, yılsonu enflasyon ve dolar kuru beklentilerinde artışlar yaşandı.

Beklenti Anketi’nde TÜFE Sonuçları

Merkez Bankası tarafından dün saat 10.00’da yapılan toplantı sonrası açıklanan Beklenti Anketi’nde, cari yılsonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisinde 0,31 baz puanlık artış yaşandı. Bir önceki anket döneminde %11,23 olan TÜFE beklentisi, bu anket döneminde %11,54’e yükseldi. Öte yandan 12 ay sonrası TÜFE beklentisi de bir önceki anket döneminde %10,36 idi ve bu anket döneminde bu seviye de %10,47’ye yükseldi. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi de %9,03’ten %9,18’e yükseldi.

Beklenti Anketi’nde Döviz Kuru Sonuçları

Merkez Bankası tarafından oluşturulan ve uzman ekonomistlerin katılımı ile gerçekleştirilen Beklenti Anketi’nde cari yılsonu döviz kuru (ABD Doları/TL bazında) beklentisinde, bir önceki anket dönemine göre 0,16 baz puanlık artış yaşandı. Bir önceki anket döneminde 7,79 olarak açıklanan dolar kuru beklentisi, bu anket döneminde 7,95 olarak açıklandı. 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi ise 8,20 olarak açıklandı ve bu seviye, bir önceki anket döneminde 7,94 olarak açıklanmıştı.

Beklenti Anketi’nde GSYİH Büyüme Sonuçları

Cari yılsonu döviz kuru beklentisi ve cari yılsonu tüketici enflasyonu beklentisinin açıklandığı Beklenti Anketi’nde ayrıca GSYİH 2021 ve 2022 yılı büyüme beklentisine de yer verildi. Bir önceki anket döneminde %4,1 olan GSYİH 2021 büyüme beklentisi bu anket döneminde %4,4’e yükseldi. 2022 yılı GSYİH büyüme beklentisi, bir önceki anket döneminde %4,3 idi ve bu anket döneminde %4,2 seviyesine indi.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!