Merkez Bankası Piyasalara Beklediğini Verdi

Merkez Bankası Piyasalara Beklediğini Verdi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar, Türk Lirası karşısında geçtiğimiz Ekim ayında rekor seviyelere ulaşmış ve Kasım ayına da rekor tazeleyerek girmişti. Doların yükselişine ivme kazandıran ABD başkanlık seçimleri sonuçlandı ve bu tarihi zirvenin ardından Türkiye’nin ekonomi yönetimlerinde ani değişiklilere gidildi.

Naci Ağbal ve Lütfi Elvan Yeni Görevlerine Atandı

Türkiye’deki ekonomi yönetimlerinde gidilen ani değişiklikler ise şöyleydi:

Ani bir kararla görevden alınan Murat Uysal’ın yerine Naci Ağbal atandı. Ardından, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önce gayri resmi bir şekilde istifasını duyurdu, daha sonrasında Albayrak’ın görevden affı kabul edildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başına da Lütfi Elvan getirildi.

TCMB’nin yeni başkanı Naci Ağbal göreve geldikten hemen sonra, hızlı bir şekilde banka genel müdürleri ile makroekonomik konuların masaya yatırıldığı bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarda bulundu. Ulusal gündemde yaşanan bu gelişmeler ile birlikte dolar/TL kuru, tarihi zirvesini geride bırakarak sert bir düşüş yaşadı.

Doların bu sert hamlesi, bir düşüş maratonunu da beraberinde getirdi. Bu gelişmeler ışığında; piyasalarda, TCMB’nin Kasım ayı PPK toplantısından çıkacak olan kararla ilgili olumlu bir beklenti oluştu. Dün gerçekleştirilen toplantıdan da bu beklentileri karşılayan faiz artımı kararı çıktı.

Karar Şaşırtmadı, Faiz Artımı Açıklandı

TCMB’nin gerçekleştirdiği Kasım ayı PPK toplantısına dair, piyasalarda ve vatandaşlarda faiz artım kararı beklentisi vardı. Doların düşüş maratonunu destekleyen bu beklenti, toplantıdan beklediğini aldı.

PPK toplantısından 475 baz puanlık faiz artışı kararı çıktı. Bu artış ile birlikte, geçtiğimiz ay %10,25 olarak belirlenen faiz oranı, 4,75 puanlık bir artışla %15 seviyesine geldi. Toplantıdan çıkan karar şaşırtmadı. Bu karar ile birlikte dolar ani ve sert bir düşüş yaşayarak 7,52 TL seviyesine geriledi. Ardından tekrar 7,57 seviyesine çıkarak denge seyrine oturdu.

Prof. Dr. Sefer Şener Kararı Değerlendirdi

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Sefer Şener, TCMB’nin Kasım ayı PPK toplantısından çıkan faiz arıtım kararı ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Şener açıklamasında; “Piyasa beklentisi 475 baz puandı. Açıkçası ben bu kadar yüksek oranlı düşüş yapacağını da düşünmemiştim. Ben daha çok taban kısmında kalanlardanım oran olarak. 200-250 baz puanlık bir tahminde bulunmuştuk. Fakat şunu söyleyelim, bunun ilk etkilerini biz bir haftalık süre içerisinde özellikle kurlar üzerinde net olarak göreceğiz. Şu anda kurlar üzerinde bir gerileme var. Bu tabii borsayı pozitif etkileyecek. Ama şunu da unutmamak lazım, yapılan tüm anketler zaten ortalama bazda 400-475 faiz artışını beklediğini gösteriyordu. Biliyorsunuz en son 14,56’ları görmüştük ağırlıklı ortalamada.” dedi.

Prof Dr. Kerem Alkin Kararı Bazuka Etkisine Benzetti

Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Kerem Alkin, Merkez Bankası’nın faiz kararını geçmişte olduğu gibi, bir bazuka etkisine benzetti.

Alkin değerlendirmesinde; “Piyasa açısından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yönetiminin aldığı bu kararı yine geçmişteki gibi bir bazuka etkisi olarak ifade edebiliriz. Ama bu atılan adım reel sektörün desteklenmesi noktasında; dün Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomi şurasında altını kuvvetle çizdiği noktada, Türkiye’de reel sektörün çok yüksek reel faiz yüküyle kredi kullanması gibi bir tabloya asla dönüşmemeli.” sözlerine yer verdi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!