Merkez Bankası’nda Görev Değişikliği

Mart ayının üçüncü işlem haftası, döviz kurları ve ekonomi yönetimlerinin kararları açısından oldukça hareketli şekilde geride kaldı. Merkez bankaları tarafından alınan politika faiz kararları ile döviz kurlarında hareketlilikler yaşanırken, dün gece ani bir kararla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal görevden alındı. Kasım ayı başlarında göreve getirilen Ağbal’ın ardından Merkez Bankası Başkanlığı görevine eski AKP milletvekili ve Yeni Şafak ekonomi köşe yazarı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi.

Merkez Bankası'nda Görev Değişikliği
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mart ayının üçüncü işlem haftasında, küresel ekonomi piyasalarında ve yurtiçi piyasalarda önemli kararlar alındı ve bu kararlar doğrultusunda döviz kurları yönünü belirledi. İlk olarak 17 Mart Çarşamba günü ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısından politika faizini %0 ile %0,25 aralığında sabit tutma kararı çıktı ve bununla birlikte dolar/TL kuru 7,65 seviyelerinden 7,50 seviyelerine geriledi. Ardından 18 Mart Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından 200 baz puanlık politika faiz artış kararı çıktı. Bu karar sonrası ise dolar/TL kuru 7,50 bandından 7,28 bandına geriledi. Alınan kararlar sonrasında, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, dün gece alınan karar ile görevinden alındı ve yerine eski AKP milletvekili ve Yeni Şafak ekonomi köşe yazarı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi. Bu karar ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa 20 ay içinde Merkez Bankası’na dördüncü kez başkan atanmış oldu.

Ağbal’ın Görev Süresinde Dolar Kuru

Geçtiğimiz Kasım ayının başlarında, yurtiçi piyasalarda ekonomi yönetimlerinde değişiklikler yaşandı ve 7 Kasım 2020 tarihinde, TCMB eski başkanı Murat Uysal görevden alınarak yerine Naci Ağbal atanmıştı. Naci Ağbal göreve geldiğinde dolar/TL kuru 8,52 seviyesindeydi bu seviye ve onun Merkez Bankası Başkanlığı görevi süresindeki zirve noktası oldu. Ağbal yönetiminde Kasım ayı PPK toplantısında 475 baz puanlık, Aralık PPK toplantısında 200 baz puanlık faiz artışına gidilmiş, Ocak ve Şubat aylarında faiz sabit bırakılmış ve Mart ayında da 200 baz puanlık faiz artışına gidilmişti. Ağbal göreve geldiğinde 8,52 TL olan dolar kuru, görevden alındığında 7,22 TL seviyesindeydi.

Ağbal Göreve Geldiğinde Politika Faizi %10,25 Seviyesindeydi

Görevi süresince toplamda 875 baz puanlık faiz artırımına giden Naci Ağbal yönetimindeki Merkez Bankası’nın başkanlık görevine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi. Naci Ağbal göreve geldiğinde politika faizi %10,25 seviyesindeydi ve bu seviye Ağbal yönetiminde %19 seviyesine çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Ocak 2021 tarihli açıklamasında, politika faizlerinden dolayı Merkez Bankası’nı eleştirmişti.

Naci Ağbal’ın Açıklamaları

Toplamda 133 gün Merkez Bankası Başkanlık görevini yürüten Ağbal, Cumhurbaşkanı kararı ile görevden alındıktan sonra dün gece 04.20 saatinde Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. Ağbal açıklamalarında “Sayın Cumhurbaşkanımıza Merkez Bankası Başkanlığı dahil bugüne kadar uygun görerek atadığı tüm görevlerden dolayı teşekkür ederim. Bugün itibariyle görevden alınmam nedeniyle de şükranlarımı arz ediyorum. Rabbim hepimizin hakkında hayırlısını nasip eylesin.” sözlerine yer verdi.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!