Merkez Bankasının Dijital Para Etkisinden Koruma Görevi Yok

Merkez Bankasının Dijital Para Etkisinden Koruma Görevi Yok
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Merkez bankası Başkan Yardımcısı Cunliffe’ten dijital para politikaları ile ilgili yeni bir açıklama geldi. Jon Cunliffe, merkez bankası veya özel şirket destekli dijital paraların geleneksel bankacılık anlayışını nasıl etkileyeceğinin tartışıldığı son zamanlarda, konuyla ilişkili bir açıklamada bulundu.

Direkt Olarak Vatandaşa Ulaşabilir

Avrupa Merkez Bankası ve Fed gibi merkez bankalarda görev alan yetkili isimler, dijital para ile birlikte para politikalarının daha hızlı ve etkili bir şekilde uygulamaya koyulabileceğini düşünüyor. Yetkililere göre; merkez bankaları, dijital paralar sayesinde ani politik değişiklikler oluşabilir ve bu politikaları direkt olarak “son kullanıcıya” yani vatandaşa ulaştırabilir. Bunun gerçekleşmesi halinde; durumun bankacılık sektörünü nasıl etkileyeceği ise bilinmiyor. İngiltere merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey dün katıldığı bir forumda bu konuya dair, dijital paraların “ekonomi ve para politikalarını nasıl etkileyeceğinin belli olmadığını” söyledi.

Merkez Bankasının Böyle Bir Misyonu Yok

Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe ise bugün yaptığı açıklamalarla; dijital paralar ile bankalar arasındaki ilişkiyi değerlendirdi. Cunliffe, yaptığı açıklamalarda; merkez bankasının, ticari bankaları dijital paranın etkisinden korumak gibi bir misyonu olmadığını ve bankaların kendi iş modellerinden kendilerinin sorumlu olduğunu vurguladı.

3 Merkez Bankası İşbirliği İçinde

İngiltere merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey dün Fed ve Avrupa Merkez Bankası başkanları ile birlikte ortak bir foruma katıldı. Üç merkez bankasının başkanı forum sırasında dijital paralarla ilgili açıklamalarda bulundu. Fed Başkanı Jerome Powell forum sırasında dijital dolar fikrini “kararlı bir şekilde değerlendirdiklerini” söyleyip bu süreç içerisinde İngiltere ve Avrupa merkez bankaları ile birlikte çalıştıklarını açıkladı. Avrupa merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde bunu destekler bir ifade kullandı ve kişisel görüşünün bu çalışmaların devam edeceği yönünde olduğunu açıkladı.

“En Büyük Risk Konut Ekonomisi” Demişti

2014 yılında Jon Cunliffe, Londra’da ortalama bir evin fiyatının 400 bin sterlini aşması üzerine bir açıklama yapmış ve konut sektörünün İngiliz ekonomisi için en büyük risk olduğunu söylemişti. 6 yıl önce yaptığı açıklamada Cunliffe; “Birkaç ay önce İngiliz ekonomisi için en büyük riskin konut sektörü olduğunu düşündüm. Bu risk konut fiyatlarının kendisi ile alakalı değil. Asıl risk konut fiyatlarının insanların gelir artışından hızlı bir şekilde artıyor olması” ifadelerini kullanmıştı. Başkan Yardımcısı, konut fiyatlarındaki yükselişin ekonomik istikrar için risk oluşturduğunu belirterek; “Konut kredisi hacminde tahammül sınırımızın sonuna geldik” demiş ve konut satın alabilme gücünün daha iyi ölçülmesi için bir takım ek tedbirler getirme kararı almıştı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!