1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Merkez Bankasının Yeni Patronu Naci Ağbal Oldu

Merkez Bankasının Yeni Patronu Naci Ağbal Oldu

Resmi Gazetede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararlarına göre, Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, görevden alındı ve Merkez Bankası yeni patronluğuna Naci Ağbal atandı.

Merkez Bankasının Yeni Patronu Naci Ağbal Oldu

Resmi Gazetede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararlarına göre, Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, görevden alındı ve boşalan göreve Naci Ağbal atandı.

Merkezin Yeni Patronu Naci Ağbal kimdir?

1968 Bayburt doğumlu olan Naci Ağbal 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Ekim 2008 yılında Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK Üyeliğine seçilen Naci Ağbal, yüksek lisans eğitimini ise İngiltere Exeter Üniversitesi İş İdaresi Genel İşletme Yönetimi (MBA) Programı’nda gerçekleştirdi.

İyi düzeyde İngilizce bilen Ağbal, evli ve 2 çocuk babasıdır

Naci Ağbal hangi görevlerde bulundu ve  İş Tecrübesi nedir?

1989 yılında Teftiş Kuruluna girerek Maliye Bakanlığında müfettiş, teftiş kurulu başkan yardımcılığı, Gelirler Genel Müdürlüğünde daire başkanlığı ve bakan danışmanlığı görevlerinde bulundu.

2003’te Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı görevine, 2007 yılında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’ne atanmıştır. Naci Ağbal hangi görevlerde bulundu?

Naci Ağbal, 2004-2006 yılında TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006’da PETKİM AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006-2015 yıllarında Türk Hava Yolları (THY) AŞ Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. 2008-2015 yılında Yüksek Öğretim Kurulu Üyeliği ile Uluslararası Ahmed Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği görevinde bulundu.

Naci Ağbal ne zaman siyasete girdi?

7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçiminde AK Parti Bayburt Milletvekili olarak TBMM’ye giren Ağbal, 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçiminde de yine Bayburt’tan milletvekili seçildi. Ağbal, AK Parti MKYK üyeliği ile MYK üyesi olarak Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Naci Ağbal hangi dönemde Maliye Bakanı oldu?

64.Hükümette Maliye Bakanı olarak görev alan Naci Ağbal bunun ardından kurulan 65. Hükümette de Maliye Bakanlığı görevine devam etti

İş Dünyası Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığına ne tepki verdi.

Şimdilik iş dünyasının Naci Ağbal’ın Merkez Bankası patronluğuna getirilmesine dair nasıl tepki vereceği netleşmemekle birlikte merak ediliyor.

Naci Ağbal’dan sonra  Türk lirası, dolar ve altın piyasasının seyri merak ediliyor

Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığına atanan Naci Ağbal’ın ardından dolar ve altın piyasasının açılışta nasıl tepki vereceği merak ediliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap