Merkeziyetsizliğin Önemi İstemeden Vurgulanmış Oldu

Merkeziyetsizliğin Önemi İstemeden Vurgulanmış Oldu
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu olan Uniswap bu sabah bir duyuru yaptı ve platformun geçici olarak erişime kapandığını açıkladı. IPES gateway kaynaklı bir problem oluştuğunu belirten merkeziyetsiz finans platformu Uniswap yetkilileri, istemeden de olsa içerisinde yer aldıkları platformun önemini vurgulamış oldu!

DeFi Dünyasının Zirvesinde Yer Alıyor

DeFi platformu Uniswap 3 milyar dolardan fazla bir değere sahip. Tüm DeFi sektörünün toplam değeri ise 13.7 milyar dolar seviyesinde. Uniswap, tek başına neredeyse tüm DeFi sektör değerinin dörtte birini elinde bulunduruyor! Uniswap aynı zamanda %22’lik dominansı ile DeFi dünyasının zirvesinde yer alıyor. Platform, bu sabah sosyal medyada Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, alım – satım platformuna yapılan erişimin kısmen kapandığını duyurdu. Uniswap 4 tweet paylaşarak, kısmen erişim engelinin kaynaklanabileceği sebepleri ve merkeziyetsiz sistemin ne kadar önemli olduğunu dile getrdi. Platform 4 tweette 9 madde sıralayarak, erişim engelinin sebeplerinin ne olabileceğini yazdı.

Cloudflare Dışındaki IPFS Gatewaylerinden Erişim Var

Borsa ekibi tarafından yapılan açıklamaya göre; yatırımcılar Cloudflare kaynaklı bir problem sebebi ile platforma erişmekte zorluk yaşadılar. Ancak “merkeziyetsiz borsalar” ile “merkezi borsalar” arasındaki fark da bu noktada ortaya çıktı. Uniswap şirketi de paylaştığı tweetlerde bunu dile getirdi. Bu merkeziyetsiz borsanın kullanıcıları, erişim engeline rağmen Cloudflare dışındaki IPFS gatewaylerinden borsaya erişim sağlayabiliyor. Öte yandan kullanıcılar, yerel sunucularla da borsaya erişim gerçekleştirebiliyor. Uniswap yatırımcıları borsaya erişim sağlamakla kalmayarak, üstüne işlemlerini de devam ettirebiliyorlar.

“Tek Bir Zayıf Nokta Yoktur”

Borsa ekibinin aktardığını bilgilere göre; yatırımcılar an itibariyle Etherscan üzerinden işlem yapabildikleri gibi bunu bir komut satırı üzerinden de gerçekleştirebiliyor. Uniswap ekibi bu sabahki paylaşımında, bunun merkezi borsalarda bulunmayacak bir özellik olduğunu ve merkezi borsalar çöktüğü zaman borsaya hiçbir erişimin olmadığını ifade etti. İfadesini ise; “Merkezi finans (platformları) çöktüğünde onlara hiçbir şekilde erişim sağlanamaz. Ancak Ethereum tabanlı olup gerçekten merkeziyetsiz olan finans platformlarında tek bir zayıf nokta yoktur.” açıklaması ile paylaştı.

Kullanıcılar Uniswap’e Tepki Göstermedi

Merkezi kripto para borsaları, piyasanın aşırı hareketli olduğu zamanlarda iş yükünden dolayı çökme yaşayabiliyor. Bu problem sebebi ile işleri aksayan, açtığı emrin güncel durumunu takip edemeyen yatırımcılar, bu gibi durumlarda borsa yönetimine tepki gösteriyor. Ancak bu gibi durumlarda ortaya çıkan bu tepkiler, Uniswap şirketi için geçerli olmuyor.

Uniswap Twitter’dan kısmen erişim engelini duyurmasına rağmen kullanıcılar tarafından herhangi bir tepki görmedi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!