Mikrokredide Blokzincir Dönemi MicroCredit Coin (MCT)

mikrokredide-blokzincir-donemi-microcredit-coin-mct
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) MicroCreditToken çıkarıyor.

Bugüne kadar 64 ilde 92 şubede 200.000’e yakın sayıda dar gelirli kadına 1 milyar 170 milyon Türk Lirasını teminat ve kefalet olmadan ve geri dönüşü 100 % olacak şekilde mikrokredi veren Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA), dünyada yoksulluğun BM Sürdürülebilirlik Hedefleri doğrultusunda ortadan kaldırılmasına katkı sağlayacak şekilde, mikrokredi finansman problemini çözecek bir kripto para olan MicroCreditToken çıkarıyor.

MicroCreditToken (MCT) 2 milyar adet üretildi

TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül MicroCreditToken (MCT), dünyadaki sosyal yatırımcıların yatırım yaparak gelir elde ederken, dünyadaki yoksulların kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunarak yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması için iyilik yapılmasını sağlayan blokzinciri tabanlı bir kripto para birimidir. MCT, sermaye desteği bulamayan dar gelirlilere mikrokredi desteği sağlamak amacıyla 2 milyar adet üretilmiştir.

MCT, BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine uygun kripto para birimi olacak

Eylül 2015 tarihinde yapılan “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde”, “2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”, aralarında Türkiye’nin de olduğu 193 ülkenin imzasıyla kabul edilmiştir. Her boyutuyla yoksulluğun ortadan kaldırılması, sürdürülebilir kalkınma için
vazgeçilmez bir gereklilik olarak kabul edilmiş ve yayınlanan “17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” içinde birinci hedef olarak: “her çeşit yoksulluğu, nerede olursa olsun sona erdirmek” olarak belirlenmiştir


Yurt içi ve yurt dışı merkezi kripto borsalarıyla önemli görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Bunların birçoğu olumlu seyirde seyretmekte 3 yılı aşkın süredir devam eden projemiz için son aşamadayız. Türkiye’nin ilk ve tek yurt dışı merkezi borsalarda listelenmiş kripto para birimi olacağız.”


“MCT’nin vizyonu, dünyadaki bütün dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarını sağlayacak şekilde, ekonomik refahlarının finansal hizmetler yoluyla iyileştirme fırsatına sahip olduğunu kabul ederek, dünyadaki iyilik hareketini güçlendirmek ve dünyanın her yerinde tüm sosyal işletmecilik ve mikrokredi faaliyetleri için finansal kaynak oluşturulmasını sağlamaktır.”

MCT, mikrokrediye ihtiyaç duyan yaklaşık 1,5 milyar kişiye finansal destek sağlıyor

MCT, dünya genelinde mikrokrediye ihtiyaç duyan yaklaşık 1,5 milyar kişiye finansal destek sağlamayı amaçlamaktadır. Böylece; dünya genelinde yoksulluğun, sosyal girişimcilik ve mikrofinans vasıtasıyla ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

MCT’ye yatırım yapan sosyal girişimciler, Türkiye Grameen Mikrofinans Programının 18 yıllık tecrübesine dayanarak, bir yoksul kadının hayata kazandırılmasını desteklemekte ve sosyal girişimcilerin karlılığını arttırmayı hedeflemektedir.

Hepitalist kripto para birimi geliyor

“Kapitalizmin; adaletsizlik ve eşitsizlik gibi olumsuzluklarına karşı, barışın ve mutluluğun gerçekleşmesi için HEPİTALİST bir dünyanın oluşmasına herkes katkı sağlayabilir.”

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP); Mikrokredinin öncüsü ve Nobel Barış Ödülü sahibi Prof. Dr. Muhammed Yunus’un verdiği destekle yoksulluğun azaltılmasına katkı sağlamak üzere geliştirilen bir program olup, teminat ve kefalet olmadan, dar gelirli kadınlara gelir getirici faaliyette bulunmalarını sağlayacak şekilde, tamamen güvene dayalı olarak, ancak geri dönüşü olan mikrokredi vermektedir.

Dünya genelinde yaklaşık 7.000 mikrofinans kuruluşu bulunmakta olup, mikrofinansın 2020 yılındaki pazar büyüklüğü yaklaşık 160 milyar ABD Dolarıdır. 2030 yılında mikrofinansın pazar büyüklüğünün 500 milyar ABD Dolarına ulaşması beklenmektedir. Günümüzde mikrofinans kuruluşları her yıl yaklaşık 140 milyon kişiye finansal hizmet sağlamaktadır.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!