Milli Helikopter Motorunun İkincisi Çalıştı

Milli Helikopter Motorunun İkincisi Çalıştı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) Türkiye’nin turboşaft geliştirme çalışmaları ile ilgili yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada ilk yerli helikopter Gökbey’e entegre edilmesi için geliştirilen TS3 turboşaft motorunun ardından kardeş motor TS4’ün de çalışmalarının tamamlandığı ve denemelerden başarılı sonuç alındığı belirtildi.

TEI yaptığı yazılı açıklamada Gökbey için yerli turboşaft motor geliştirme çalışmalarının 2017 yılında Turboşaft Geliştirme Projesi kapsamında başladığını aktardı. Proje kapsamında geliştirilen ilk motorun 2020 yılı eylül ayında ateşlendiği ve test çalışmalarından başarılı sonuç alındığı hatırlatıldı. Yapılan açıklamada Gökbey’e entegre edilecek ilk motor TS3’ün 5 aralık 2020 tarihinde düzenlenen törem ile TUSAŞ’a teslim edildiği ve ardından TS3’ün kardeş motoru TS4 için çalışmalara vakit kaybetmeden başlandığı belirtildi.

TS4 Motorunun Üretim ve Montajı Tamamlandı

TEI yaptığı açıklama ile aralık ayında TS3 teslimi ile kardeş motor TS4 çalışmalarının hızlandırıldığını belirtti ve TS4 motorunun üretim ve montaj aşamalarının tamamlandığını açıkladı. TS4 motorunun ilk ateşlemesinin ve çalıştırılmasının 6 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirildiğinin belirtildiği açıklamada çalışmada önemli gelişmeler kaydedildiği belirtildi. TS4 motorunun geliştirme ve test aşamalarının tamamının TEI mühendis ve teknisyenleri tarafından gerçekleştirildiğinin aktarıldığı yazılı açıklamada proje kapsamında toplam 4 motor bremzesi kullanılacağı belirtildi.

TEI 2021 Yılında Çalışmalara Devam Edecek

TEI tarafından yapılan açıklamada TS4 motorunun geliştirilmesi için yapılan çalışmalarının son durum aktarıldıktan sonra 2021 yılı projelerinden de bahsedildi. Türkiye’nin havacılık çalışmalarında lider kurumu olan TEI’nin 2021 yılında da çalışmalarına devam edeceği aktarıldı. Türkiye’nin mihenk taşı olacak havacılık motorlarının tasarlanması, üretilmesi ve geliştirilmesi noktasında önemli adımlar atılmaya devam edileceği belirtildi.

Türkiye Kendi Jet Motorunu Üretebilen Ülkeler Arasına Girdi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ilk yerli genel maksat helikopteri Gökbey, TEI tarafından geliştirilen ilk turboşaft motoru TS3 ile havalanacak. Gökbey’in yerli motor TS3 ile havalanması ülkenin kendi jet motorunu üretebilen sayılı ülkeden biri olmasını sağlayacak.

TS3 Gökbey’e Entegrasyon Aşamasında

Türkiye’nin ilk yerli helikopteri Gökbey’e entegre edilecek turboşaft motor TS3’ün çalışmaları 2020 yılı eylül ayında tamamlanmış ve motor aralık ayında da görücüye çıkmıştı. 5 Aralık 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılı ile gerçekleşen tören ile görücüye çıkan motor sonrasında TUSAŞ’a teslim edildi. TS3 motoru Gökbey’e entegre edilmesi için Ankara’ya gönderildi. İlk yerli helikopteri uçuracak turboşaft motor entegrasyon aşamasında.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!