Mobilite İçgörü Raporu Açıklandı! 3 Yılda Rekor Destek Geldi

Mobilite İçgörü Raporu Açıklandı! 3 Yılda Rekor Destek Geldi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araç ve filo kiralama şirketi olarak faaliyet gösteren LeasePlan, Ipsos ile çalışmalarını işbirliği içinde yürüttüğü Mobilite İçgörü Raporu’nun “Elektrikli Araçlar ve Sürdürülebilirlik” bölümünün sonuçlarını açıkladı. Sürücülerin elektrikli araç olan ilgisi ve talebinin yanında sürücüde endişeye neden olan noktaları da ortaya koydu. 22 ülkeden 5 binin üzerinde sürücünün katıldığı çalışmalar sonucunda elektrikli araçlara yönelik ilginin son 3 yılda rekor derecede arttığı belirtildi. Katılımcıların yüzde 65’lik kısmı elektrikli araç kullanacağını belirtirken, yüzde 44’lük kısmı kaplayan sürücülerin elektrikli araçlara yönelik düşüncelerinin olumlu yönde değiştiği ortaya koyuldu.

Elektrikli Araçlar 61.5’lik Kesimde Kabul Gördü

Araştırma kapsamında katılımcılara elektrikli araç alma istekleri soruldu. Katılımcılardan alınan cevaplar doğrultusunda katılımcıların yüzde 61,5’lik kesiminin elektrikli araç tercih edecekleri ortaya koyuldu. Türkiye genelinde son 3 yılda elektrikli araçlara olan ilginin yüzde 69 oranında artması ile oluşan olumlu tutum dikkat çekti. Açıklanan rapora göre sürücülerin yüzde 61’lik kısmının elektrikli araç almak istedikleri belirlendi. Türkiye’deki olumlu tutumu Portekiz, Romanya, Yunanistan ve İtalya takip etti.

Elektrikli araç almayı planlayanların yüzde 46’sı CO2 emisyonuna katkı sağlayarak, iklim değişikliğine karşı mücadelede etkili olmasının tercihlerinde etkili olduğunu söyledi. Bunun yanında katılımcılar, maliyetlerinin dizel veya benzinli araçlardan daha fazla olmaması ve düşük işletme maliyetine sahip olmasının elektrikli araçların tercih edilmesinde etkili olduğunu söyledi.

Elektrikli Araçlar Şarj Engeline Takıldı

Elektrikli araç tercihinde etkili olan faktörler araştırmalar sonucunda ortaya koyulurken, tercih edilmeme nedenleri de araştırıldı. 5 binin üzerinde katılımcıdan alınan cevaplar ile elektrikli araçlar önündeki en büyük engelin şarj yapısı olduğu ortaya çıktı. LeasePlan raporuna göre, gelecek 5 yıl içinde yeni araç almayı planlayanların yüzde 57’sinin tercih etmeme nedeni olarak elektrikli araçların satış fiyatını belirtirken yüzde 51’lik kesimin şarj altyapısının yetersiz olmasını ve yüzde 34’lük kesimin şarj ile alınabilecek menzilden kaynaklı endişeleri tercih edilmeme nedeni olarak ortaya koyuldu.

ÖTV Zammı İlgiyi Tersine Çevirebilir

Kasım 2020 de yapılan ÖTV zammına dikkat çeken LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, elektrikli araçlara getirilen ÖTV zammının özellikle son 3 yılda gelişen olumlu tutuma karşı olumsuz bir etki yaratacağını belirtti. Türkiye pazarında elektrikli araçların yeni gelişme gösterdiğine değinen Oktay, bu dönemde hem alt yapı desteğinin hem de vergilerde uygulanacak indirimlerin önemli olduğunu dile getirdi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!