Moodys Not Kararı Dolar Kurunu Nasıl Etkileyecek?

Moodys Not Kararı Dolar Kurunu Nasıl Etkileyecek?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar/TL kuru, Kasım ayında fazlasıyla dalgalı grafikler çizerken, Aralık ayına sakin bir giriş yapmıştı. 6 Kasım tarihinde 8,58 TL’lik tarihi zirvesinin ardından gerileme dönemine giren kurda ekonomi yönetimindeki değişimler ve ekonomide yeni dönem açıklamaları ve adımları etkili olmuştu. Daha sonra 19 Kasım tarihinde Merkez Bankası’nın PPK toplantısından faiz artırım kararı çıkarması ile birlikte 7,52 TL seviyesine kadar düşen dolar kuru, tekrar yükselme hareketi göstererek 8 TL seviyesini yoklamış fakat bu bölgede de tutunamayarak geri düşmüştü. Gelişmeler ardından Aralık ayına yatay seyirde giren dolar kuru, enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte 7,91 TL seviyelerine yükselmiş olsa da Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın açıklamaları sonrası 7,80 TL seviyelerine kadar gerilemişti. Yaklaşık bir aydır dinamik seyreden kur için sırada beklenen iki gelişme bulunuyor. Moodys’in not kararı ve yerel yatırımcıların alım satım pozisyonlarında izleyeceği yol, ilerleyen günlerde belirleyici etkenler olacak.

TL Kazançlarını Yerel Yatırımcılar Kısıtlıyor

Yabancı yatırımcıların uzun zamandır yavaş yavaş azalttığı Türkiye pozisyonları, Berat Albayrak’ın istifa etmesi ile birlikte başlayan ekonomi yönetiminde yapılan değişikler ile artış göstermeye başladı. Öte yandan yabancı yatırımcıların Türkiye pozisyonlarını artırmalarının yanında yerel yatırımcılardan benzer bir adım gelmedi ve yerel yatırımcılar aksine döviz ve altın varlıklarındaki yatırımlarını artırdı Bu durum Türk Lirası’ndaki kazançları kısıtlayan en önemli faktör olarak seyrini devam ettiriyor.

Döviz ve Altın Cinsinde Yılbaşından Bu Yana 35 Milyar Dolarlık Artış

Yerel yatırımcılar Berat Albayrak’ın istifası ile birlikte başlayan süreçte, döviz ve altın cinsi varlıklarını 4 milyar dolar değerinde artırarak, bu alandaki total yatırımlarını 228,2 milyar dolar seviyesine çıkararak bu alandaki tarihi zirveyi oluşturdular. Geçtiğimiz hafta ise bu yatırımlarda hafif bir düşüş gözlemlendi ve bu total yatırım 200 milyon dolar değerinde azalarak 228 milyar dolar seviyesine geriledi. Yılbaşından bu yana ise artış 35 milyar dolara ulaştı. Bankacılar, geçtiğimiz hafta Euro/dolar paritesi ve altındaki sert değişim ile rakamları fiyat değişimlerinden ayırdığında, bireysel yatırımcıların geçtiğimiz hafta yaklaşık 1 milyar dolar değerinde döviz ve altın cinsi varlıklarını artırdığını ortaya koydu. Arındırılmış rakamlarda ise bu hesaplamalar 200 milyon dolar değerinde bir azalışı gösteriyor.

Endişeye Rağmen Portföy Girişi Devam Ediyor

Öte yandan Reuters’tan alınan bilgilere göre, yurtiçi piyasalarda Avrupa Birliği ile artan gerilim ve ABD ile başkanlık seçimi sonrası ilişkilerin nasıl şekil alacağı yakından izleniyor. Kısa vadede Türkiye’ye yaptırım yapılıp yapılmayacağı, ekonomi piyasalarında bir bekleyiş havası yaratıyor. Bu uygulama ve ilişki hamleleri piyasadaki beklentilerde bir endişeye sebep olsa da yabancı yatırımcıların Türkiye pozisyonlarını, tahvil bono gibi değerlerde neredeyse sıfırlamış olması sebebi ile oluşan endişeye rağmen portföy girişi sürüyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!