Mortgage Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mortgage Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir ev sahibi olmak istiyorsunuz, ancak herhangi bir zamanda bir ev satın almak için yeterli bütçeniz olmayabilir. Bu durumda, tüketiciler ev kredisi için bankalara ve finans kurumlarına yönelirler. Bankalar, müşterileri için uzun vadeli düşük faizli ev kredisi karşılığında ipotek kredisi talep edebilmektedir. Peki mortgage kredisinden yararlanmak isteyen kişilerde ne tür gayrimenkuller aranmalı?

Mortgage İçin Hangi Koşullar Gerekli Görülmektedir?

Ev kredisi alma koşullarından bazıları bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak, her bankanın müşterilerinden şiddetle istediği ortak şartlar aşağıdaki gibidir;

  1. Kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir.
  2. Aylık sabit bir gelirinizin olması gerekmektedir.
  3. Taşınmaz malınızın özellikleri dikkate alınmalıdır.
  4. Belirli bir miktar peşinat gösterebilmeniz gerekmektedir.

Kredi Notunuzun Yüksek Olması Ne Demektir?

Ev kredisi için başvuranların kredi özeti ilk olarak kredibilite ile ölçülür. Mevcut borcunuzu ve taksitlerinizi düzenli olarak ödemek ve yüksek kredi itibarı söz konusu olduğunda, düşük çekler veya kötü borçlar olmamak önemlidir.

Aylık Sabit Bir Gelir Olmalı

Bir diğer önemli husus, bir kişinin geliridir. Mortgage uzun vadeli olarak bankalara ödenir ve bankaların düzenli bir gelir elde etmesi çok önemlidir. Düzenli gelirinizi kanıtlayan bankanıza gelir belgesi sunmalısınız. Emekli iseniz, emekli değilseniz veya çalışmıyorsanız, emeklilik ve kira sözleşmenizin kanıtını sunabilirsiniz.

Taşınmaz Malınızın Özellikleri

Aynı zamanda, kredi değerlendirmeleri ve kişisel gelir kontrollerine ek olarak, mülk bir banka tarafından güvence altına alınacağı için mülkünüz için belirli özellikler aranır. Bu işlevler “Uzman Raporu” nda belirtilmiştir. Rapor, binanın piyasadaki yaklaşık değerini, payını, unvanını, fiziki durumunu ve yenileme ihtiyacını belirleyen bir uzman tarafından hazırlanır.

Belirli Bir Peşinat

Ev kredisinden yararlanmanın şartlarından biri peşin nakittir. Bankalar evin tam fiyatı için kredi sağlamaz. Ev kredisinden yararlanmak isteyenler, konut fiyatının %25’ini peşin ödeyip %75’ini kredi olarak çekebilirler. Bankalar bu krediyi ödünç alırken uzmanlıklarının bir sonucu olarak evin değerini dikkate alıyorlar.

Mortgage, ev sahibinin uygun gördüğü fiyatı aşmaz. Anlaşmalı banka şirketleri tarafından görevlendirilen çalışanlar tarafından değerleme yapılarak ev değerlemesi yapılır. Çoğu banka, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından verilen ve uygulanan karara bağlıdır. Örneğin; 200.000 değerinde bir ev satın almak istiyorsanız TL, 50.000 PLN avans ödüyor TL; Kalan 150.000 TL’yi kredi olarak kullanabilirsiniz.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!