Müteahhitlik Türkiye’nin Marka Sektörlerinden Biri Oluyor

Müteahhitlik Türkiye'nin Marka Sektörlerinden Biri Oluyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Merkezi’nde düzenlenen 2020 Yılı Yurt Dışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantıda konuşma yapan Bakan Pekcan, Türkiye’nin bugüne kadar 128 ülkede üstlendiği projelerle bu sektörde ileri bir noktada bulunmasına dikkat çekti. Bugüne kadar 128 ülkede 418.7 milyar dolara denk gelen 10 bin 525 projenin üstlenildiğini belirten Bakan Pekcan, bu seviyenin başarılı olmasına ve son yıllarda sektörün gelişme göstermesine de dikkat çekti.

Son 18 Yılda Müteahhitlik Alanında İnanılmaz Gelişme Yaşandı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konuşmasında Türk müteahhitler tarafından üstlenilen proje sayısının ve elde edilen gelirin yıllar içindeki değişimine de dikkat çekerek, 2002 yılından bu zamana kadar kaydedilen gelişme ile ilgili açıklamalarda da bulundu.

1972 yılı ile 2002 yılı arasındaki süreçte Türk müteahhitler tarafından yurt dışı kaynaklı üstlenilen projelerden elde edilen gelirin 50 milyar dolar olduğunu belirten Pekcan, 2002’den bu yana elde edilen gelirlerin ise 369 milyar doları geçtiğini kaydetti. Son 18 yılda bu sektörde büyük gelişme kaydedildiğini aktaran Bakan Pekcan, son 18 yılda üstlenilen proje gelirlerinin, toplam proje gelirlerinin %88’inden fazlasını oluşturduğunu da sözlerine ekledi. Pekcan Türkiye’nin geleneksel pazarları olarak ise Bağımsız Topluluklar coğrafyasını, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı gösterdi.

Covid-19 Salgınına Rağmen Sektör Kayda Değer Büyüklüğe Ulaştı

Ruhsar Pekcan 2020 yılında müteahhitlik sektörünün ulaştığı seviye ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu. 2020 yılının salgın sebebi ile hem ekonomik hem de siyasi olarak dalgalanmalarla geçtiğini belirten Pekcan, buna rağmen müteahhitlik sektörünün başarılı oranlar elde ettiğini açıkladı.

2020 yılında yaşanan tüm ekonomik sorunlara rağmen 20 milyar dolarlık proje büyüklüğüne ulaşabilmenin hedeflendiğini aktaran Pekcan bu büyüklüğe ulaşılamasa da ciddi bir proje büyüklüğüne sahip olunduğunu belirtti. 2020 yılında yaşanan zorluklara rağmen Türk firmalarının 14.4 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşmayı başardıklarını aktaran Pekcan, yıl sonundaki projelerinde eklenmesi ile beraber 15 milyar doları aşan bir proje büyüklüğüne ulaşmayı başaracaklarını aktardı. 2020 yılının özellikle mart ayında birçok projede ertelenme yaşanmasına rağmen ulaşılan proje büyüklüğünden memnun olduklarını aktaran Pekcan, sonuçtan memnun olduğunu dile getirdi.

Bakan Pekcan: 2021 Yılı Hedefimiz 15 Milyar Doları Aşmak

Ruhsar Pekcan konuşmasının sonunda 2021 yılı hedefini de açıkladı. Covid-19 salgın sürecinin etkilerini de dikkate aldıklarını açıklayan Pekcan 2021 yılında 15 milyar doların üzerinde proje büyüklüğünün hedeflendiğini aktardı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!