Nic Carter Bitcoin İçin Rekor Yolunu Sıraladı

Nic Carter Bitcoin İçin Rekor Yolunu Sıraladı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin, Kasım ayının başından bu yana yakaladğı yükseliş ivmesi ile birlikte, 2017’deki tarihi rekoruna adım adım yaklaşıyor. Piyasalarda, BTC’nin yeni rekorunu kırması yönünde büyük beklentiler oluşmuş durumda. Castle Island Ventures ortağı ve CoinMetrics’in kurucusu Nic Carter, güncel yazısında Bitcoin’i rekora götüren adımları sıraladı ve bu kez gerçekleşen boğa koşusunun 2017’den neden daha farklı olduğunu anlattı.

Dikkate Alınması Gereken 10 Dolar ve Üzerindeki Adresler

Nic Carter’a göre; Bitcoin’in kabullenilme yolundaki en büyük basamak, adreslerinde 10 dolar ya da üzerinde değere sahip BTC bulunan yatırımcıların sayısı. 2017 yılına göre, çok daha fazla kullanıcı Bitcoin’e sahip durumda.

Nic Carter, ağ üzerinde bulunan bir adresin mutlaka tek bir kişiye karşılık gelmediğini vurguluyor. Carter’a göre, birden fazla yatırımcının tek bir adresi yönetebileceği gibi, bir yatırımcının da birden fazla adresi yönetiyor olma ihtimali oldukça yüksek.

CME’deki Açık Pozisyonlar

Nic Carter’a göre; CME’deki vadeli BTC işlemleri, her alandan birçok yatırımcının ulaşabildiği bir BTC ürünü olduğundan, kayda değer bir göstergedir. Birçok yüksek yatırımcı için CME, doğal bir seçim konumunda bulunuyor. CME, Bitcoin borsalarına göre daha güvenli olarak ele alınıyor çünkü, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun himayesi altında bulunuyor.

Türk Lirası ve Diğer Değer Kaybeden Para Birimleri

Yatırımcılar, BTC performansını genel olarak BTC/USD paritesi üzerinden izlese de dünya nüfusunun çok büyük bir bölümü ellerindeki finansal varlıkların performansını yerel para birimleri ile ifade ediyor. Dünyanın büyük bir bölümü dolar üzerinden bu finansal varlıklara ulaşamayabiliyor ve bu yüzden kendi ülkelerinin para birimleri ile bu finansal bölgelere katılım sağlıyorlar. Kullanıcılar Bitcoin’i; dolara erişim sorununun yanı sıra, lideri olmayan ve dayanaklı bir varlık olarak gördüğü için, değer kaybeden milli para birimlerine karşı bir değer deposu olarak ele alıyor.

Nic Carter bu konuya ise Türk Lirası üzerinden örnek veriyor. Carter’a göre Türkiye’deki BTC borsaları, TL’den uzun süre düşüş göstermesi ile bu yıl yatırımcılarından büyük ilgi gördü. Türkiye’nin dünya çapında, kripto para sitelerinin ziyaret sayısına bakıldığında 12. sırada yer aldığını vurgulayan Carter, TL dışında bu birimlere Arjantin Pesosu, Rus Rublesi, Brezilya Reali gibi örnekler de veriyor.

Kripto Para Kedilerinin Erişilebilirliği

Carter’a göre yeteri kadar takdiri görmeyen bir diğer konu da kripto para kedilerinin dünya genelinde geniş erişilebilirliğidir. Kripto para için daha önceden, bankanın sunabileceği hizmetlerin sağlanması fazlasıyla zordu. Ancak şu anda kripto para alanında 2017 rallisinde olmayan lending gibi işlemlerin sağlanması oldukça ulaşılabilir durumda bulunuyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!