O ilde Tekerin Çarkı Yolsuzluk İçin Dönmüş

O ilde Tekerin Çarkı Yolsuzluk İçin Dönmüş
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Büyükşehir Belediyesinde bir önceki kayyım dönemiyle ilgili müfettiş raporunda, yolsuzluktan tutuklanan yetkilinin pazarlık usulüyle yapılan sadece bir ihalede belediyeyi 2 milyon lira zarara uğrattığı tespiti yer aldığı iddia edildi

Kamor Millet Bahçesi peşkeş mi çekildi?

Evrenselin haberine göre Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde 6 birimde sorumluluk üstlenen Zeyni Teker’in kira sözleşmesiyle ihale ettiği Kamor Millet Bahçesi’ndeki usulsüzlüğü gidermek için bu kez kurumu 2 Milyon TL zarara uğratarak “pazarlık usulü”yle aynı şirkete verdiği belirlendi.

Belediye öncesinde MEB bünyesinde Teftiş Kurulu Başkanlığı ve Maarif Müfettişliği yaptıkran sonra Bir önceki kayyım döneminde Marsu Yönetim Kurulu Üyesi, Kent AŞ. Yönetim Kurulu Üyesi, İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı, ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevleri verilmesinden dolayı “Kayyım Mustafa Yaman’ın kilit ismi” olarak adını duyuran ve hâlâ tutuklu bulunan Teker’in yıldızı belediyeye atandıktan kısa süre sonra parlamıştı.

Kira sözleşmesinin ardından pazarlıkla gelen usulsüzlük.!

Müfettişlerin hazırladığı raporda “rüşvet” ve “ihaleye fesat karıştırma” suçlamaları ile gündemde olan Kamor Millet Bahçesi’nin önce kira sözleşmesiyle ardından “pazarlık usulü” verilmesinin usulsüz olduğu tespit edilip, ihalenin “kapalı teklif usulü” ile yapılması gerektiğine yer verildi. Raporda, “pazarlık usulü” ihale yapılmak suretiyle ihaleye başkalarının katılmasının engellenmesine dönük olduğu kaydedildi. İhale ile ilgili tespit edilen bedelin yasada yer alan usul ve esaslara ilişkin yapılmadığı belirtilen raporda “Tahmini bedel cetvelindeki firmalara ait olan tekliflerin Nasıroğlu Şirketi yetkilileri tarafından getirilip, yaklaşık maliyet komisyonuna verildiği ve ihalenin Nasıroğlu şirketine verilmesi yönünde Mardin Büyükşehir Belediyesi eski personeli Yunus Emre Akça (Kayyım Mustafa Yaman’ın yeğeni) tarafından ihale komisyonuna baskı yapıldığı” ifade edildi.

2 Milyonluk yatırım maddesi sözleşmeden nasıl çıkarıldı?

Kamor Millet Bahçesi’nin işletmesinin bahsi geçen firmaya verilmesine rağmen birçok belgenin imzasız olduğu tespit edilen raporda, şirketin işletmeye 1 milyon 945 bin TL değerinde malzeme koyacağı ve işletmeden ayrıldıktan sonra malzemenin belediyede kalacağı yönünde bir sözleşme imzalandığı ancak sonrasında söz konusu sözleşmenin imzalanarak, bu maddenin gerekçesiz çıkarıldığı belirtildi. Bu şekilde belediyenin 1 milyon 945 bin TL kamu zararına uğratıldığı belirtilen raporda, işletmenin söz konusu firmaya 8 yıl 10 aylığına kiraya verildiğine dikkati çekildi. Sürenin çok uzun olmasına karşın belirlenen kira bedelinin de çok düşük olduğu vurgulanan raporda, belediyenin “8 ayrı emlakçıdan fiyat aldığı, piyasa araştırmasında işletmenin ortalama yıllık kira bedelinin 385 bin TL olarak belirlendiği” ifadelerine yer verildi. Buna rağmen işletmenin şirkete 90 bin TL bedelle kiraya verilerek, belediyenin yıllık 295 bin TL zarara uğratıldığı kaydedildi. Raporda söz konusu işletmenin kiralama bedelinin Bütçe Kanununda gösterilmemesi için de kira bedelinin Bütçe Kanununda bulunan 104 bin TL’lik parasal sınırın altında tutulduğu belirtildi.

İndirimli kirayı ödetmeyen yetkili kim?

Raporda aynı zamanda söz konusu işletmenin kiraya verilmesinin ardından 2019 ile 2020 yılları arasında 90 bin TL olarak belirlenen kirayı dahi ödemediği, yapmış olduğu ödemenin sadece 19 bin 350 TL’den ibaret olduğu tespit edildi. Raporun devamında ödenen 19 bin 350 TL’nin 10 bin 450 TL’lik kısmının ise, belediye personeli olan M.İ.D. tarafından Kent AŞ.’nin hesabına yatırıldığına dikkati çekildi.

Tekerin çarkı eski kayyım için mi döndü?

Tüm suçlamalar karşısında Teker, Savcılık aşamasında verdiği ifadesinde kendisinin bilgisi olmadığını savunarak, yaptığı tüm işlemleri kayyım Mustafa Yaman’ın talimatıyla yaptığını söyledi.

Zeyni Teker, 15 Temmuz askeri kalkışmanın ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) sırasında Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) kamu görevlerinden ihraç edilen yüzlerce kamu emekçisinin listelerini hazırlayan isim olarak biliniyor. Ayrıca Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyım döneminde Kadın Politikaları Daire Başkanı Gülizar İpek’in “memuriyetten men” edilmesini sağlayan Teker, Genel Sekreter Mustafa Yıldız hakkında da kayyım protestolarına katılması gerekçesiyle “memuriyetten men” edilmesi yönünde soruşturma açtırmıştı. Teker’in, kendi aile bireylerini belediyede işe yerleştirdiği, YÖK’ün denklik vermediği oğlu Muhammet Sefa Teker’i belediyede Hukuk Biriminde işe aldığı da ortaya çıkmıştı.

Teker, geçmişte yaptığı haksızlıkların vebalini mi ödüyor?

HaberGel, Zeyni Teker’in geçmişte yaptığı haksızlıklardan nasibini alan bazı isimlere ulaştı. İddia edilen bu yolsuzlukları Teker’in yapmış olacağına dair kesin bir şey söylemenin kul hakkına gireceğini belirten bu isimlere göre Teker yakın geçmişte terör ile uzaktan yakından  alakası olmamasına rağmen teröristlikle suçlayıp görevden attırmak istediklerinin vebalini yolsuzlukla alakası olmayıp en büyük yolsuzluk faili olarak yargılanmakla bu dünyada çekmeye başladı şeklinde yorumladılar.

 

 

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!