Ölülerinin kafataslarını süsleyip dua ediyorlar

Ölülerinin kafataslarını süsleyip dua ediyorlar
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ölüleri onurlandırarak iyi şans ve koruma getirmeleri için yerli inancı olan Kafatası Günü’nde bir araya gelen Bolivyalılar hem eğlendi hem dua etti

Kafatası Günü kutlamaları

Her yıl 8 Kasım’da düzenlenen Kafatası Günü kutlamalarında kafatasları dekore edilmiş halde, Azizler Yortusu’ndan bir hafta sonra mezarlıkta sergileniyor.   Pazar günü yapılan kutlamada da bazı kafatasları güneş gözlüğü ve sigaranın yanı sıra renkli çiçekler ve şapkalarla süsleniyor.

Kafataslarını yıl boyu saklıyorlar

Bolivyalılar, yılın büyük bölümünde kapalı mekanlarda tutulan kafataslarının kutlamalarda kullanılmasının kökenlerinin, Uru Chipaya geleneğine dayandığına inanıyorlar.

Onların geleneğinee göre yakınlarını kaybedenler, sevdiklerinin bedenlerini ölümlerinin ilk yıldönümünde mezardan çıkarıyor.

Yeni devlet başkanının  göreve başlamasına denk getirdiler

Bu yıl düzenlenen festival, Bolivya’nın yeni devlet başkanı Luis Arce‘ın görevi devralmasıyla aynı zamana denk geldi.

Buraya dilek dilemeye, özellikle ailenin sağlık ve refahını dilemeye geliyoruz diyen Angel Aduviri Aduviri kafataslarının kişilerin ihtiyaç duydukları şeyleri elde etmelerine yardımcı olduğunu söyleyerek “2014 yılında biri milletvekili olmayı diledi ve kafatasları dileğini kabul etti, kendisi milletvekili seçildi” dedi.

Onlara göre kafatasları birer melek

Güney Amerika’nın kalbinde yer alan ve yerli halkın çoğunlukta olduğu Bolivya’da etkili olmaya devam eden  Aymara, Quechua ve diğer grupların gelenek ve kültürlerini anlatan Zelaya ise kafatasları için “Onlar bizim meleklerimiz; bize bakıyorlar, rehberlik ediyorlar, yardım ediyorlar, bizi koruyorlar ve kutsuyorlar” dedi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!