OPEC+ Grubu Toplantısından Uzatma Kararı Çıktı!

OPEC+ Grubu Toplantısından Uzatma Kararı Çıktı!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

OPEC üyesi 23 ülke ve OPEC’e bağlı olmayan üretici ülkelerin bir araya gelerek oluşturdukları OPEC+ grubu 23 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının birleşmesi ile 14. kez bir araya geldiler. Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda nisan ayında uygulanması beklenen üretim kesintisi miktarının belirlenmesi toplantı nedeni olarak değerlendirildi. Toplantıda aynı zamanda gerçekleştirilecek olan üretim kesintisinin 1 ay sonra uygulanmasına karar verildi.

Rusya ve Kazakistan’ın karar dışında tutulmasına yönelik açıklamada ise mevsimsel sebepler dolayısıyla Rusya, üretimini günlük 130 bin Kazakistan’ın ise günlük üretimini 20 bin varil arttıracağı yer aldı.

Sürpriz Bir Anlaşma Gerçekleştirdik

Toplantıda alınan karar ile OPEC+ grubu nisan ayında günlük 7 milyon 900 bin varil üretim kesintisi yapacağı belirlendi. Toplantının ardından alınan kararları değerlendiren Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman,  görüşmenin verimli geçtiğini temkinli ve disiplinli hareket etmenin petrol piyasaları için ayrıca bir önem teşkil ettiğini belirtti. Selman, Suudi Arabistan olarak gönüllü devam ettirdikleri üretim kesintisini nisan ayında da 1 milyon varil kesinti ile sürdürme kararı aldıklarını söyledi. Değerlendirmede bulunan bir diğer isim olan Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ise, küresel ekonomideki toparlanma hareketliliğini petrol talebinin artmasında temel olarak göreceklerini söyledi. Novak, gelecek büyüme adımları için 2021 yılının önemli bir kilit taşı olacağını da sözlerine ekledi.

Ham Petrolün Varil Fiyatı 5,69 Artışta

Petrol ve enerji sektörüne dönük değerlendirmelerin yapıldığı ve kararların aldığı toplantıda son 14 ayın en yüksek seviyesine ulaşan Brent türü ham petrolün fiyatı da gündemde yer aldı. Önceki kapanışa göre yüzde 5,69 artış gösteren ham petrolün fiyatı 67,72 dolar seviyesine ulaştı. Batı Teksas türü ham petrol fiyatı ise brent petrolün altında kalarak yüzde 5,81’lik artış sonucu petrolün varil fiyatı 64.84 dolara kadar ulaştı. Petrol fiyatlarında görülen artışlar ile yapılacak olan üretim kesintisi miktarında da değişiklikler görülecek. Şubat ayında 8 milyon 125 bin varil üretim kesintisi yapılırken, mart ayında 8 milyon 50 bin üretim kesintisi açıklandı.

1 Nisanda Yeni Kesinti Belirlenecek

OPEC+ grubunun 14. Bakanlar toplantısında aldığı kararların uygulanması ardından mayıs ayından itibaren uygulanacak olan üretim kesintisini belirlemek üzere gerçekleştirilecek toplantının 1 nisan tarihinde toplanacağı belirtildi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!