Ormanlar Yapay Zeka Algoritması İle Korunacak

Ormanlar Yapay Zeka Algoritması İle Korunacak
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yangın, kaçan kesim vb. çeşitli sebeplerle hergün birçok orman yavaş yavaş kaybediliyor. Bu sebeplerin yanı sıra yasa dışı yollardan da kötü etkilenen Amazon Ormanları’nın korunması için ise yapay zeka algoritması geliştirildi. Bu algoritma ile Amazon Ormanları’ndaki yasa dışı yollar tespit edilecek.

Amazon Ormanlarındaki Yasa Dışı Yollar Resmiyettekinin 13 Katı

Amazon Ormanları’nın yok olmasına neden olan kişi ya da kuruluşlar çok farklı problemlerin ortaya çıkmasına da neden oluyor. Ormanların zarar görmesinin sebeplerinden biri de Amazon ormanlarında resmiyette bulunmayan yasa dışı yollar bulunması oluyor.

Amazon Ormanları’nın Brezilya sınırları içindeki 4.2 milyon metrekarelik bölümünü içine alan haritalarda yalnızca federal ve yerel hükümet tarafından hayata geçirilmiş resmi yollar bulunuyor. Bununla beraber bunların dışında yasa dışı olarak inşa edilen yollar da var. Amazon Ormanları’ndaki yasa dışı yolları keşfetmek için uzun yıllardır çalışan ekip ise 2016 yılındaki uydu görüntülerini inceledikten sonra Amazon Ormanları’ndaki toplam yolların resmiyettekilerin 13 katı olduğunu gördü.

Yapay Zeka Algoritması Yasa Dışı Yolları Tespit Edecek

Amazon Ormanları’nda inşa edilen yasa dışı yolları keşfeden ekip buna engel olmak için uzun yılardır çalışıyor. Carlos Souza’nın da içinde bulunduğu kar amacı gütmeyen topluluğun ismi ise Imazon.

Amazon Ormanları’nı korumak için bu işe giren Imazon ekibi uzun bir çalışmanın ardından yasa dışı yolları keşfedebilecek bir yapay zeka algoritması geliştirdi. Ormanın içinde yasaya aykırı olarak inşa edilen yolları keşfedebilen algoritma şimdilik %70 oranında doğruluk gösteriyor. Bununla beraber bazı otomatik işlemlerin de eklenmesi ile algoritmanın doğruluk payının % 87 ile %90 seviyelerine çıkarılabileceği düşünülüyor.

Algoritma Sayesinde Resmi Yol Haritası Rahatça Güncellenecek

Carlos Souza ve arkadaşlarının geliştirdiği algoritma ile uygu görüntüsünden çıkarılan yol haritasının güncellenmesi noktasında da kolaylık sağlanacak. Yapay zeka algoritması sayesinde geliştirme ekibi kendi haritalarını güncelleyebilecekler. Carlos Souza’nın da içinde bulunduğu ekip haritanın tamamını çıkarmayı ve başka ülkelere de göndermeyi düşünüyor. Bu şekilde Amazon’daki yol haritası net bir şekle bürünecek.

Yasa Dışı Yollar Birçok Farklı Sebep İle Yapılıyor

Amazon Ormanları’nda keşfedilen ve inşaatları hala devam eden yasa dışı yolların engellenmesi amacı ile geliştirilen yapay zeka algoritması, bu yasa dışı yolların neden inşa edildiği sorusunu da akıllara getirdi. Amazon Ormanları’ndaki yasa dışı yollar birçok farklı sebep ile inşa edilebiliyor. Örneğin tomruk şirketleri kerestelere ulaşabilmek için virajlı yollar inşa ederken maden şirketleri ise altın yataklarını bulmak için daha farklı yollar inşa edebiliyor. Bu yolların resmileştirilmesi ise oldukça karmaşık bir süreç oluyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!