Otomotiv Sektöründe Yeni Kriz, Fiyatlar Yükselecek

Otomotiv Sektöründe Yeni Kriz, Fiyatlar Yükselecek
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılında tüm dünya ekonomisi ve sektörler üzerinde ciddi olumsuz etkiler yaratan Covid-19 salgını otomotiv sektörünü de durma noktasına getirmişti. Bu süreçte üretimi devam ettirmek isteyen firmalar ise yarı iletken üreticileri ile parça üretimine geçmişti. Otomotiv sektöründe parça üretimine geçilmesi ise yeni problemler yaratmaya başladı. Aşı uygulamalarındaki olumlu gelişmelerin etkisi ile otomotiv sektörünün yeniden kapılarını açması, birçok dev firma için çip sıkıntısı yaratmaya başladı.

Son dönemlerde üretilen yeni araçların en kritik parçası haline gelen çipler akıllı sürüş asistanları, acil durum fenerleri, otomasyon, dijital bağlantı ya da güvenlik gibi birçok farklı amaç ile kullanılıyor. Aracın beynini oluşturan bu çiplerin tedarikinde sorun yaşanmaya başlanması ise otomotiv sektörü açısından ciddi sıkıntı yaratmaya başladı.

Otomotiv Sektöründe Parça Sıkıntısı Başladı

Covid-19 salgın sürecinde otomotiv sektöründe üretimin durması sonucunda başta Tayvan olmak üzere parça üretimi yapan fabrikalar üretimin devam etmesi için tüketici elektroniği alanında satış yapan firmalarla anlaşmaya ve parça üretimi yapmaya başladılar. Fabrikaları bu süreçte tüketici elektroniği alanında üretim yapması ise şimdilerde yeniden üretim için kapılarını açan otomobil markalarının parça sıkıntısı yaşamasına neden oldu. Nissan, Ford, Honda gibi birçok dev markanın da içinde bulunduğu birçok firma bu tedarik sorunu nedeni ile üretimde yeniden durma noktasına geldi.

Ford, Focus Üreten Fabrikasını Kapattı

Almanya, Çin, Japonya gibi birçok ülkede tedarik sorunu otomotiv sektöründe ciddi sıkıntılar yaratmaya başladı. Çip sıkıntısından kaynaklı olarak Ford, Focus modelinin üretimini yapan fabrikasını 1 ay süre ile kapattı. Ford fabrikanın kapatılması ile ilgili açıklamasında salgın süreci sebebi ile eski talebin henüz oluşmamasını ve yarı iletken çip tedarikinde sorun yaşanmasını neden gösterdi.

Nissan Üretim Sürecini Yavaşlattı, Honda’dan Üretim Durdurma Kararı

Çip tedarikinde yaşanan sıkıntıdan kaynaklı Japon otomotiv devi Nissan da üretimi yavaşlatma kararı aldı. Oppama fabrikasında üretilen Note modelinin üretiminin çip tedariki nedeni ile kesintiye uğradığı da belirtildi. Diğer Japon markası Honda da Mie kentindeki fabrikasında üretimin 5 günlüğüne durdurulduğunu açıkladı.

Üretimlerin Durdurulması Araç Fiyatlarını Yükseltecek

Çip tedarikinde yaşanan sıkıntılardan kaynaklı fabrikaların üretime ara vermesi ya da üretimin yavaşlatılması gibi hamlelerin otomobil fiyatlarını yukarı çekmesi bekleniyor. Arz talep dengesindeki bozulma, maliyetlerdeki artış ve tedarik problemleri araç fiyatlarını yükseltecek.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!