1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Petrol Fiyatları Dip Yapsa da Benzin Hala Çok Pahalı

Petrol Fiyatları Dip Yapsa da Benzin Hala Çok Pahalı

Amerikan petrolünün sıfır doların altını gördüğü bir ortamda bir litre benzinin 6 TL civarında satılması akılları karıştırıyor

Petrol Fiyatları Dip Yapsa da Benzin Hala Çok Pahalı

Bugüne kadar tüketim krizlerine, üretim krizlerine, bankacılık krizlerine, uluslararası şirketlerin çöküşüne, emlak balonlarına ve daha nicesine çözüm sunmuş ekonomi politikaları, 20 Nisan gecesi ters köşeye yattı.

Zira, dört ayda 2,5 milyon insana bulaşan, 170 binden fazla insanın yaşamına mâl olan, hem tüketimi hem üretimi aynı anda durduran koronavirüs salgını, bir varil petrol fiyatını 0 doların altına çekti.

Yani petrol üreticisi, “elimde biriken malı piyasaya bir şekilde vermem lazım, ne olur üzerine para vereyim yine de alın” seviyesine kadar geldi. 2013’te 100 dolar üzerinde alıcı bulan petrol,  2016’da 20 dolar seviyelerine kadar gerilemiş, 2020’ye ise 60 dolar seviyesinde başlamıştı.

Kara elmasa olan talep azalmıyor

Uçakların parka çekilmesi, evden çalışma sistemine geçiş, tatillerin iptali ve tedarik zincirlerinin kırılmasıyla petrol talebindeki düşüş, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin ile başlayıp, tüm dünyaya yayıldı. Kara elmasa olan talepteki gerileme sadece son iki ayda bile yüzde 70’ten fazla.

Uluslararası Enerji Ajansı, hâlihazırda 20 ila 30 milyon varil düşen petrol talebinin 2020 için günlük 99,9 milyon varile kadar gerileyebileceğini öngörüyor.

Bu rakam, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı petrol üreticilerinin üzerinde anlaştığı “Fiyatlar yükselsin diye üretimden günde 10 milyon varil keseceğiz” kararının ise çok altında.

Avrupa’da çıkarılıp dünyaya dağıtılan Brent petrol, yıl başından bu yana yüzde 65 değer kaybetti. 21 Nisan sabahı itibariyle varil başına 22,71 dolara kadar geriledi.

Yüzde 100’den fazla değer kaybederek eksi 40 dolara kadar inen Amerikan tipi petrol WTI ise, salı gününe eksi 2,5 dolardan başladı.

2019’da benzine toplamda 9 kez indirim, 15 kez zam, motorine 4 kez indirim 13 kez zam yapılmasına rağmen benzin hala çok uçuk bir fiyata sahip

Petrol fiyatları dip yapmasına rağmen benzin neden hala çok pahalı sorusuna bir cevap bulunamıyor

Yorum Yap

Yorum Yap