Piyasa Değeri Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Piyasa değeri hakkında birçok kişi araştırma yapıyor. Piyasa değeri nedir, hesaplaması nasıl yapılır? Piyasa değeri hakkında merak edilenlere bakabilirsiniz.

Piyasa Değeri Nedir, Nasıl Hesaplanır?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasa değeri, hesaplanması hakkında bilgi sunulurken, piyasa değerinin bir şirkete ait hisselerin piyasadaki toplam değerlerini ifade ettiği, şirkete ait hisselerin sayısının hisse başına düşen fiyat ile çarpılması yoluyla hesaplandığı açıklanır. Piyasa değeri hesaplamasında şirketin piyasada kaç hisseye sahip olduğu dikkate alınır. Bu hisse sayısı ise bir hissenin fiyatı ile çarpılır.

Piyasa Değeri Hesaplama Örneği

Piyasa değeri hesaplama örneği vermek için bir şirkete ait olan toplam hisse sayısı ve 1 hisse fiyatı için rakam verilir, ardından formül uygulanır. Bir şirketin piyasadaki hisselerinin her birinin 5 TL olduğu baz alınır ve piyasada bir milyon hisseye sahip olduğu düşünülürse, şirketin piyasa değeri 5X1 milyon formülünden bulunur. Bu durumda şirket 5 milyon piyasa değerine sahiptir.

Piyasa Değeri Düşükse Ne Anlama Gelir?

Piyasa değer düşüklüğünün anlamı, şirketin başarılı bir konumda bulunmadığıdır. Piyasa değeri yani piyasada yer alan hisse toplamının değeri düşük olan şirketler, sektörlerinde yer alan diğer şirketlere göre başarısız olan kuruluşlardır.

Aynı zamanda bu şirketler alım-satım için hisseleri sıklıkla tercih edilmeyen şirketlerdir. Hisselerini halka arz etmiş olan şirketin piyasa değeri düşükse yatırımcılar bu şirketin hisselerini almaktan kaçınırlar. Daha iyi fiyat performansına sahip olan hisseler ile yatırımı tercih ederler. Çünkü hisse alımında bir nevi o şirket ile ortaklığa girilmiş olur.

Piyasa Değeri Yüksekse Ne Anlama Gelir?

Piyasa değer yüksekliğinin anlamı, şirketin başarılı olduğudur. Piyasa değeri yüksek olan şirketler genel olarak hisseleri alım talebi gören şirketlerdir. Küresel çapta piyasalara bakıldığında, sektörde güçlü ve popüler olan şirketlerin piyasa değerlerinin yüksek olduğu görülür. Örneğin Amazon, Microsoft gibi şirketler hisseleri değer kazanan ve piyasa değerleri yüksek olan şirketlerdir.

Piyasa Değeri En Yüksel Olan Şirketler Hangileri?

Piyasa değeri en yüksek olan firmalar şunlardır:

  • Saudi Aramco, Apple,
  • Microsoft, Amazon,
  • Delta Electronics,
  • Alphabet, Tesla, Facebook,
  • Twitter, Alibaba,

Bu global şirketler sırası ile dünyada en yüksek piyasa değerine sahip olan şirketlerdir. Hisselerini halka açık bir şekilde satışa sunarlar. Borsa piyasasına bakıldığında bu şirketlere ait hisse fiyatlarının yüksek olmasına bağlı olarak şirketlerin piyasa değeri rakamlarının da yüksek olduğu görülür.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!