Piyasa Emri (Aktif Emir) Ne Demektir?

Piyasa Emri (Aktif Emir) Ne Demektir?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasa emri (aktif emir), emirde seçilen fiyat üzerinden işlem yapmaya çalışan ancak fiyat değişmiş ise red uyarısı veren emir türüdür. Piyasa emri (aktif emir) kapsamında emir ya seçilen fiyat üzerinden gerçekleşir ya da fiyatın ani değişimi ile yeni bir bilgi algılanıyorsa gerçekleşmeyeceği yönünde uyarı yapılır.

Piyasa Emri (Aktif Emir) Pip Aralığı Ne Demek?

Piyasa emrinin pip aralığı, kişinin emir için seçtiği iki fiyat oranı aralığıdır. Kişi piyasa aktif emri verirken değişen fiyat değerine bağlı olarak işlem reddi görüntülememek için pip aralığını kullanır. Kişi, emri bir aralıkta tanımlar ve bu pip aralığında fiyat hareketleri devam ederse emir gerçekleşir. Fiyat pip aralığını dışına çıkarsa emir gerçekleşmez.

Piyasa Emri (Aktif Emir) Hangi Yatırımcılara Uygundur?

Piyasa emrinin uygun olduğu yatırımcılar, akıllarında yer alan sabit fiyat değeri üzerinden hızlı şekilde alım veya satım yapmak isteyen yatırımcılar ve belirli bir fiyat aralığında kesin alım kararı vermiş olan yatırımcılardır. Eğer bir yatırımcı belili bir fiyat seviyesinde varlık alımı yapabilecek ise ve bu fiyatın üzerinde yatırım sermayesi harcama gibi bir durumu söz konusu değilse piyasa emri (aktif emir) verir. Kişi kazanç elde etmek için belirli bir fiyat değerini gözden çıkarmış ise taban ve tavan fiyat ayarlaması yaparak, pip aralığında piyasa emri verebilir.

Piyasa Emri (Aktif Emir) Koruma Emri Mi?

Piyasa emri’nin koruma emri olması söz konusu değildir. Koruma emirleri uzun yatırım pozisyonlarında tanımlanırlar. Piyasa emri ise kısa vadeli pozisyonlar ve günlük işlemler bazında kullanılır. Örneğin yatırımcı bir fiyat görmüş ve direk olarak bu fiyat üzerinden en kısa sürede alım yapmak istemiş ise piyasa emri verir. Diğer yandan birbirine yakın olana pip aralığında fiyat emri verilir. Pip, aralığı bu emir çeşidinde uzun vadeli yatırımlara ilişkin rakamları içermez. Hatta aralık değeri kısa süre içinde kaybedilirse emir işlemi gerçekleşmez.

Piyasa Emri (Aktif Emir) Verme Avantajları Neler?

Piyasa emri verme fırsatı, emir alım yönünde veriliyor ise fiyat tanımlaması olmaması halinde en düşük fiyattan alım yapabilmektir. Aynı şekilde aktif emir satış işlemi için verilmiş o an için mümkün olan en yüksek fiyattan satış gerçekleştirilir. Bu avantajlardan yararlanmak için piyasa emri (aktif emir) verilirken her hangi bir fiyat veya fiyat aralığının belirtilmemesi gerekir. Bu kapsam da işlem sistemler üzerinde o an için en avantajlı olan fiyat değerleri üzerinden yapılır.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!