Plastik Hammaddesindeki Fiyat Artışı Üreticiyi Yavaşlattı

Tüketicinin dikkatinden kaçmayan fiyat artışına Plastik Sanayicileri Vakfı toplantısında çözüm arandı. Gıda ambalajından temizlik malzemelerine kadar birçok alanda plastik hammaddede görülen fiyat artışının üretilmiş ürünlerde yüzde yüze varan fiyat artışına neden olduğu vurgulandı. Hammaddedeki artışın üretimden istihdama ve ihracata kadar birçok alanı önemli ölçüde etkilemesi toplantıda görüşülen başlıklar arasında yer aldı.

Plastik Hammaddesindeki Fiyat Artışı Üreticiyi Yavaşlattı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Plastik Sanayicileri Vakfı ( PAGEV) tarafından 24 şubat tarihinde Zoom platformu üzerinden gerçekleştiren toplantıya 500’ün üzerinde sanayici iş adamı katılım sağladı. “Hammadde Fiyatlarındaki Astronomik Artış ve Çözüm Önerimiz” başlığı kapsamında toplanılan görüşmede dikkat çeken hammadde fiyatları ve hammadde fiyatların etkilediği alanlar olarak üretim, istihdam ve ihracat alanları üzerindeki baskılar gündeme getirildi. Plastik hammaddenin gıda maddeleri, temizlik malzemeleri, giyim ve tekstil gibi sektörlerde çokça kullanıldığına dikkat çekilen toplantıda plastik hammaddeye gelen yüzde 25’lik zammın ürünler üzerinden yüzde yüz oranında bir fiyat artışına neden olduğu ortaya koyuldu. Hammadde fiyatlarındaki büyük artış nedeniyle birçok fabrikanın faaliyetlerinin durdurduğu ya da yavaşlattığı toplantı başlıları arasında yer aldı.

PAGEV Başkanı Soruları Yanıtladı!

Toplantı ardından Hürriyet Gazetesi’nden Aysel Alp’in merak edilen sorularını yanıtlayan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, asgari ücret ile geçimlerini sağlayanların aldıkları kıyafetten, ayakkabıya kadar birçok üründe hammaddenin yüzde 25 maliyet oluşturduğunu belirtirken, ambalaj fiyatlarında görülen artışın ürünler üzerinde daha geniş bir etkiye neden olduğunu söyledi. Makarna maliyeti üzerinden örnek veren Eroğlu,  makarna maliyetinin yüzde 16’sının plastik ambalajdan oluştuğunu ve ambalaj fiyatının artması ile makarnanın da aynı oranda zamlandığını ifade etti.

Fiyatlar Maliyetten Bağımsız Artıyor

Ambalajlarda meydana gelen artışın ürünlere nasıl yansıdığını belirten Eroğlu, petrol fiyatlarını değerlendirdi. Petrol fiyatlarının 2018 yılından bu yana 60 olarak kaldığını belirten Eroğlu, buna karşın PVC fiyatının bin dolardan 1.800 dolar seviyesine yükseldiğine dikkat çekti. Eroğlu, rakamları göz önünde bulundurarak fiyatların maliyetten bağımsız olarak zamlandığını ortaya koydu. İşsizlik nedeniyle 750’nin üzerinde fabrikanın faaliyetlerini durdurduğuna veya yavaşlattığına dikkat çeken Eroğlu, hammadde fiyatlarının yüksek artışı nedeniyle fabrikaların sermayelerinin zarar gördüğünü söyledi. Hammadde fiyatlarında yüzde 100 artış gerçekleştiğini hatırlatan Eroğlu, üreticilerin bankadan kredi alıp faiz ödeyerek üretime devam etmektense, elinde bulunan sınırlı sermayeyi koruyarak durduğu yerde kazanmayı tercih ettiğini belirtti. Konuya ilişkin olarak üreticilerin üretimden soğutulduğunu sözlerine ekledi.

Vergi Uygulamalarının Askıya Alınması Talep Edildi

Üreticilerin ve sanayicilerin bu durumunun önüne geçilebilmesi için Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile görüştüklerini belirten Eroğlu hammadde fiyatlarına etki eden vergi, kota gibi uygulamaların askıya alınması ve PETKİM üretiminin zam uygulamaları sona erene kadar üretimini iç piyasaya yönlendirilmesi talep ettiklerini belirtti. Eroğlu, yurtiçindeki hammadde sorununa çözüm olacak nitelikte öneriler sunduklarını da  açıklamalarında belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!