Psikolojik sorunlarınızı alternatif tıpla çözmeniz mümkün mü?

Psikolojik sorunlarınızı alternatif tıpla çözmeniz mümkün mü?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüz insanlarının çoğu depresyon ve hayat koşturmacasından kaynaklanan psikolojik sorunlarla boğuşuyor. Şüphesiz bu sorunlar kişinin yaşam kalitesini günden güne düşürüyor.

Yaşam kalitesinin düştüğünü düşünen insanların birçoğu soluğu hemen bir doktorun yanında alıyor. Doktorun koyacağı yanlış teşhisinin daha büyük sorunları beraberinde getireceği kesin ama teşhis doğru olsa bile önerilen ilaçların yan etkileri çok daha büyük sıkıntılara yol açacaktır.

Psikolojik sorunlarınızı alternatif tıpla çözmeyi deneyin

Depresyon, yaşadığımız bu modern ve stresli dünyada giderek yaygınlaşan bir psikolojik rahatsızlıktır. Modern tıbbın haricinde alternatif tıbın da bu rahatszılıkla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek ve yaşam kalitenizi büyük ölçüde artırabilecek çözümler sunuyor

Kaygı, gerilim, fobi, stres ve depresyonla baş edebilirsiniz

Kaygı, gerilim, fobi, stres ve depresyonun özellikle günümüz batı toplumlarında görülen hastalıkların yarısından fazlasının en önemli sebebi olarak biliniyor. Esasında yaşam tarzımız ve iş alışkanlıklarımızda bunu belirleyen en büyük etkenlerdir. Ortaya çıkan bu rahatsızlıkların yarıdan fazlası stresten kaynaklanıyor ve haliyle kaliteli yaşam standardını ciddi ölçüde bozuyor. Hele ki stres ve gerilim için rahatlıkla bu zamanın en berbat baş belası durumu tarifi yapmak mümkündür. Bu semptomların az olması normal kabul edilir ama aşırı ve kalıcı olması yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen anormal bir durum sayılmaktadır.

Dünya nüfusunun yüzde 15’i korkuyor.

Korku, bir eşya veya canlı ile ilgili mantıksız kurgulardan oluşan ve yaşam kalitemizi derinden etkileyen psikolojik bir vakadır. Bugün dünya üzerinde yaşayan nüfusun yaklaşık yüzde 15’i orantısız korkulara sahip bulunuyor. Aslına kişi korktuğu şeyin tehlikeli olmadığının farkında ama tamamen kontrol edilemediği duyguları yüzünden bunu sürdürür.

Depresyon kronik bir hastalık mıdır?

Depresyon, yapılacak doğru teşhise yanıt verebilen kronik bir hastalıktır. Kronik depresyon hastalığını geçici bir üzüntü hali olarak tanımlanan depresyonla karıştırmamak gerekir.

Alternatif tıp psikolojik sorunları tedavi edebilir

Her halükarda şiddetli kaygı, gerilim, fobi, stres ve depresyon durumlarında öncelikle doktora görünmekte fayda bulunmaktadır. Ama teşhis konulduktan sonra hemen ilaca yönelmek yerine alternatif tıbbın sunduğu büyük ölçüde tedavi edilebilen imkânlarından da faydalanmak gerekir.

Zira ister adına “alternatif tıp” diyelim. İster se de bunu “tamamlayıcı tıp” olarak adlandıralım ama bu geleneksel tedavi yöntemi baştan beri batı tıbbına paralel olarak farklı uygulamalar ortaya koymaya devam etti.

Alternatif tıp modern tıbbın güveninin hızla kazanıyor

Geleneksel yollarla elde edilen ve bilgisi nesilden nesile aktarılan alternatif tıbbi tedaviler zamanla modern tıp doktorların da güvenini kazanmaya başladı. Özellikle küresel ölçekte ciddi oranda antidepresan tüketimi olmasına rağmen kalıcı çözümün bulunamadığı için son dönemde alternatif tıbbın sunduğu geleneksel doğal çözümler kabul görmeye başladı.

Kaldıki, antidepresan ilaçlara ihtiyaç duyan birisinin bu alternatif ilaçları kullanarak depresyon vb durumlardan kurtulduğuna dair olumlu haberler her geçen gün artıyor.

Akapunktur iyi bir psikolojik tedavi aracı olabilir

Hafif ve orta ölçekli depresyon tedavisinde tıbbi ilaç tedavisine ek olarak, etkisi tedavi süreçleri ile kanıtlanmış alternatif çözümlerden birisi de akupunktur tedavisidir. Depresyon, uyku bozukluğu, kronik yorgunluk sendromu, huzursuz bacak sendromu, konsantrasyon bozukluğu, dikkat eksikliği, travma sonrası stres bozukluğu, kaygı, stres, obsesif kompulsif bozukluk, psikojenik ağrılar, şizofreni gibi rahatsızlıkların akapunktur ile tedavisi mümkündür.

Kendi kendinize psikolojik tedavi için altın öneriler

** Kendinize karşı dürüst olun ve çöküntünün gerçek nedenine odaklanın ve çözüm bulmaya çabalayın.

** İnsanlara mutluluk veren, endorfin salgısını arttıran doğal bir antidepresan olan egzersizi ihmal etmeyin.

** Kan şekeri düzeyinizi sabit tutarak duygu durum dalgalanmalarını önleyebilirsiniz.

**  Omega-3 ve protein açısından zengin gıdalar ile beslenmeye özen gösterin.

**  Güneş ışığından mahrum kalmayın

** Zihninizi arındırmak depresyondan başka sağlık sorunlarına da çözüm getireceği için meditasyon veya Müslümansanız namazı ihmal etmeyin.

**  Bir neden yokken kendinizi mutsuz hissediyorsanız hormon testleri yaptırın.

**   İçinizden geldiği gibi davranın. Moralinizin yükseldiğini göreceksiniz.

**  Duygularınızı, düşüncelerinizi daha iyi anladığına inandığınız güvenilir insanlarla dertleşin

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!