Rekor Kıran Altın 19 Yılı Geride Bıraktı

Rekor Kıran Altın 19 Yılı Geride Bıraktı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde koronavirüse karşı aşı çalışmalarının geliştirilmesine karşın piyasadaki endişenin devam etmesi üzerine altının ons üzerindeki olumlu etkisinin süreceği belirtildi. Pandemi süreci rekor kırarak 540 seviyelerine kadar yükselen altın fiyatları bu oran ile yaklaşık yüzde 56’lık bir artış sağladı ve son 19 yılın altın kazanç fiyatlarını geride bıraktı. 2021 yılı içesinde altının ons fiyatının daha yüksek seviyelere çıkabileceğini belirten uzmanlar olumlu etkinin süreceğini söyledi. Salgın süreci devam ederken koronavirüsün mutasyona uğradığı haberleri üzerine mali destek paketlerinin devreye sokulmasının artan altın fiyatlarının desteklediği yönündeki görüşlerde değerlendirmeler arasında yer aldı.

2021 Yılında Altın Fiyatlarının Yükselişi Bekleniyor

Para piyasaları alanında uzman isimlerden olan İslam Memiş, 2020 yılında altın fiyatlarında yaşanan dalgalı değişimleri iç piyasada etkili olan dolar fiyatları ile bağdaştırırken Covid-19 salgını dolayasıyla merkez bankalarının genişlemeci politikalarını da aynı gündemde değerlendirdi. Merkez bankalarının bu uygulamaları sonucunda 2021 yılında da altın fiyatlarında yükselme beklendiğini belirten Memiş, bu hareketliliğin daha yavaş olabileceğine dikkat çekti. 2021 yılının ikinci yarısından sonra aşı çalışmalarının da etkisiyle vaka ve ölüm sayılarının azalmasıyla beraber uygulanan kısıtlamaların azaltılması ve piyasalarda bir normalleşmeye dikkat çeken Memiş, altın fiyatlarının bu dönemde aşağı yönde hareketinin olabileceğini belirtti.

Altın Fiyatları 200 Dolar Seviyesine Çıkabilir

İngiltere’den gelen koronavirüs mutasyon haberleri üzerine vaka sayılarındaki artış ile bağlantılı olarak uygulanan kısıtlamalarının dünya genelinde sürmesi ve devletlerin sunduğu destek paketleri sonrası vatandaşın güvenli yatırım aracı olarak altına yönelmesi beklentiler arasında yer aldı. Vatandaşın bu beklentiler yönünde hareket etmesi ile altın fiyatlarının artarak yaklaşık 200 dolar seviyesine kadar çıkabileceğini konusuna İslam Memiş, değerlendirmelerinde yer verdi. Ancak aşı çalışmalarının hız kazanması ve sonuca varılması etkisinin görülmesi, görülen vaka sayılarının düşmesi ve kısıtlamaların kaldırılması sonrası tüm piyasaların rahat bir nefes alacağını ve normal işleyişine döneceğini ekleyen Memiş, bu dönemde altın fiyatların 200 dolar seviyesinin aşağıya doğru kayabileceği konusuna dikkat çekti.

Carsten Fritsch Olumlu Konuştu

Altın fiyatlarına yönelik olarak yapılan değerlendirmelerden bir başkası Commerzbank Enerji Tarım ve Değerli Metaller Analisti Carsten Fritsch’den geldi. Değerlendirmelerine 2020 yılının yaz aylarında altının rekor fiyatların ulaştığını vurgulayarak başlayan analist yaz aylarında yaşanan bu yukarı yönlü hareketinin 2021 yılında da devam edeceğinin düşündüğünü sözlerine ekledi. 2021 yılında olumlu gelişmelerin yaşanacağını düşünen Fritsch, bu olumlu gelişmelerin altın fiyatlarına yansıyacağını belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!