Rekor Kıran Altın Fiyatlarında Son Durum

Rekor Kıran Altın Fiyatlarında Son Durum
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemi sürecinde rekor kırarak 540 lira seviyesine kadar yükselmiş olan Altın fiyatları kasım 2020 itibarıyla aşı çalışmalarındaki gelişmeler ile düşüşe geçmiş en son 440 liradan işlem görmüştü. Bu beklenmedik düşüşü fırsata çeviren altın alıcıları altın fiyatlarındaki hareketlilik sonrasında şaşkın kaldı. Altın fiyatlarındaki bu hareketliliğin ne yönde devam edeceği yatırımcıları da yakından ilgilendiriyor. Altın fiyatlarındaki bu değişimleri iç piyasalarda doların değer kazanıp kaybetmesine bağlayan uzmanlar yatırımların uzun vadede tutulması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Covid-19 salgının olumsuz etkisi üzerine artan altındaki fiyat artışları sonrası 2021 de gittikçe hızlanan aşı çalışmaları sonucunda piyasanın daha olumlu bir etki yaratacağını ve iyimser bir hava içinde olacağı uzmanlarca öngörülüyor.

Altın Fiyatları Merakları Arttırdı

2021 yılının ilk günlerini yaşarken altındaki hareketlilik merak uyandırdı. Altının 2020 yılının son çeyreğindeki gibi düşüşe devam mı edeceği yoksa yükselişe geçecek mi tarzı sorular gündemi meşgul ediyor. En son 100 liralık ani bir düşüşle dikkatleri çeken altının gram fiyatı Kapalıçarşı’da yaklaşık yüzde 1,75’lik bir artış sonucu 454 liradan işlem gördü. Bu artışın devamı gelecek mi şeklindeki sorular altın üzerindeki dikkatleri arttırıyor. Yatırım yapmak amacıyla altın almak mı yoksa eldeki altınları karlı bir şekilde şimdi değerlendirmek mi daha mantıklı sorusu akıllarda soru işaretine sebep oluyor.

Artışın Devamı Bekleniyor Mu?

Geçtiğimiz haftaki ani düşüşün ardından altın fiyatlarına meydana gelen küçük çaplı fiyat artışı altın yatırımı olanlar için artışın devamı var mı sorusunu bir kez daha gündeme getirdi.  Bu konuda görüş bildiren bazı uzmanlar altın fiyatlarının bu dönemde değişken olabileceğini altın yatırımı yapacakların yatırımları uzun vadede sürdürmek üzere yapmaları gerektiğini belirtti. Ayrıca bu dönemde altının düşük fiyatından yararlanmanın yatırım için bir fırsat olduğunu belirten uzmanlar, yatırım yapmak için banka kredisi kullanmanın veya borçlanmanın olumsuz sonuçlar doğurabileceğini de söyledi.

Altın Fiyatlarındaki Son Durum

Tüm gelişmeler sonucunda altının artacağı ya da azalacağına yönelik kesin bir bilgi olmamakla beraber 2021 yılının olumlu etkisinin tüm ekonomik piyasalara yansıyacağı görüşü oldukça destek topluyor. Bugünlerde yeni yıl tatili dolayısıyla altın fiyatlarındaki hareketliliğinin bir dönem için hareketsiz olabileceği yani yatay bir seyir izleyebileceği görüşler arasında. Pandemi sürecinde yaşanan olumsuz etkilerin ve devletler tarafından sağlanan mali destek paketlerinin bir zeminde tutulabilmesi ardından altının son yılların en kazançlı yatırım aracı olabileceği yine analistler tarafından yapılan açıklamalara dayanıyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!