Ripple Davasında “Kader Anı” Geldi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine ve şirketin 2 üst düzey yöneticisine dava açtı. Ardından davanın ilk duruşması 22 Şubat tarihinde görüldü ancak bu duruşmadan taraflar adına hiçbir sonuç çıkmadı. Davanın ikinci duruşması ise 6 Nisan tarihinde görüldü ve bu duruşmadan Ripple lehine kararlar çıktı. Henüz sonuçlanmayan davanın üçüncü duruşması bugün (30 Nisan) tarihinde görülecek. Kritik duruşma, davanın “kader anı” olarak değerlendiriliyor.

Ripple Davasında "Kader Anı" Geldi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ripple, 22 Aralık 2020 tarihinde başkanlık görevinde o dönemde Jay Clayton’ın yer aldığı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı 1,2 milyar dolarlık dava ile sarsıldı. SEC, davada XRP’nin menkul kıymet varlığı olduğunu ileri sürdü ve Ripple’ın 2012 yılından sonraki satışlarının yasadışı olduğunu iddia etti. Ripple şirketine, şirket CEO’su Brad Garlinghouse’a ve şirket kurucu ortaklarından Chris Larsen’a karşı açılan davanın ilk duruşması 22 Şubat tarihinde görüldü ancak bu duruşmadan taraflar adına hiçbir sonuç çıkmadı. Ardından davanın ikinci duruşması 6 Nisan tarihinde görüldü. Bu duruşmada Ripple kanadı, SEC’nin Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u (ETH) değerlendirirken, XRP’yi neden farklı olarak ele aldığını sordu. Bu argüman ile ikinci duruşmadan Ripple lehine kararlar çıktı ancak dava sonuçlanmadı. Davanın 3. duruşması 30 Nisan Cuma günü görülecek. Bu duruşma, davanın “kader anı” olarak değerlendiriliyor. Davanın 3. duruşmasında XRP adına birçok şeyin açıklığa kavuşması beklenirken, XRP yatırımcılarında kafa karışıklığı olduğu görülüyor.

SEC Ne Talep Ediyor, Ripple Neden İtiraz Ediyor?

Davanın görülecek olan 3. duruşmasında en kritik konu, SEC’nin daha önce talep etmiş olduğu diğer ülke regülatörleri ile iletişime geçmesi olacak. SEC, Ripple’ın başka ülkelerde de faaliyet gösterdiğini belirttikten sonra, ilgili ülkelerin regülatör kurumlarından resmi olarak bilgi talebinde bulunmuştu. Ancak Ripple, SEC’nin buna talebine itiraz etti ve Ripple, SEC’nin bu talebinin kendi yetkilerinin dışında olduğunu savundu. Fakat SEC ise Ripple’ın başka ülkelerde de XRP satışı yapmış olabileceğini dile getirdi ve XRP’nin menkul kıymet olduğu iddiasını yineledi. Davanın 3. duruşmasında, Ripple ve SEC’nin dile getirdiği bu argümanlar değerlendirilecek ve XRP adına birçok şeyin netlik kazanması bekleniyor.

SEC Neden Talebinde Israrcı, XRP Fiyatı Nasıl Etkilenebilir?

Ripple avukatları, SEC’nin bu isteğine karşı sert şekilde karşı çıktı. Ancak yine de davadaki düğümlerin büyük ölçüde bu duruşmada çözüleceği öngörülüyor. ABD’li eski bir savcı olan James Filan, sosyal medya hesabından bir belge yayınladı. Belgede, SEC’nin konu hakkında yapmış olduğu resmi açıklama açıkça görülüyor. SEC’nin talebinde, Ripple ortaklarının %90’ının ABD dışında olduğu için böyle bir adım attığını ifade ettiği belirtiliyor. Eğer duruşmada SEC’nin talebi mahkeme tarafından onaylanırsa, XRP fiyatı bundan çok kötü şekilde etkilenebilir. Tam tersi durumda ise XRP fiyatı ciddi şekilde yükselişe geçebilir. Duruşma TSİ 21.00’da görülecek.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!