Ripple Davasının Kader Duruşması Görüldü

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bilindiği gibi Aralık 2020’de Ripple şirketine, şirketin CEO’su Brad Garlinghouse’a ve şirketin kurucularından Chris Larsen’a 1,2 milyar dolarlık dava açtı. SEC, Ripple’ın 2012 yılından bu yana yapmış olduğu toplu XRP satışlarının yasadışı olduğunu, çünkü XRP’nin bir menkul kıymet varlığı olduğu için alınıp-satılamayacağını iddia etti. Jay Clayton başkanlığında SEC tarafından açılan dava ile birlikte birçok kripto para borsası XRP’yi listelemeyi durdurdu, bazı şirketler Ripple ile olan ortaklıklarını sonlandırdı. Bu gelişmeler XRP fiyatının dip noktasını görmesine sebep oldu. Davanın “kader anı” olarak görülen 3. duruşması dün gerçekleştirildi.

Ripple Davasının Kader Duruşması Görüldü
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Davanın ilk duruşması 22 Şubat tarihinde gerçekleştirildi ve o duruşmadan taraflar adına bir sonuç çıkmadı, mahkeme tarafların argüman toplamalarını istedi. Ardından 2. duruşma 6 Nisan tarihinde görüldü. Bu duruşmada Ripple, SEC’nin Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u (ETH) değerlendirirken, XRP’yi hangi açıdan farklı konumda ele aldığını sordu ve 8 yıl boyunca SEC’nin XRP konusunda Ripple’ı uyarmadığını dile getirdi. SEC böyle bir yükümlülüğü olmadığını söylese de 2. duruşmadan Ripple lehine kararlar çıktı. Bu gelişmeler ile birlikte XRP fiyatındaki artış da hızlandı. Davanın 3. ve en kritik duruşması ise 30 Nisan tarihinde görüldü. Bu duruşmada ise SEC’nin denizaşırı ülkelerle olan bilgi talebi görüşmeleri masaya yatırıldı. SEC, başka ülkelerdeki Ripple ortaklarından bilgi talep etmek istemişti ancak Ripple, bunun SEC yetkileri dışında olduğunu söyleyerek itiraz etmişti.

Duruşmadan Ne Kararı Çıktı?

3. duruşma öncesinde, SEC denizaşırı 11 ülkeden Ripple ortakları ile görüşmek ve Ripple hesapları adına bilgi talep etmek istemişti. Fakat Ripple ise bu noktada Mutabakat Anlaşması (MoU) sürecinin işlemesi gerektiğini, SEC’nin haksız rekabet sergilediğini ve SEC’nin taleplerinin yetkisi dışında olduğunu dile getirmişti. Zira SEC, sadece ABD sınırları içerisinde denetleyici ve düzenleyici regülatör konumunda bulunuyor. Davanın 30 Nisan tarihinde görülen 3. duruşmasında Yargıç Sarah Netburn her şeyi göz önünde bulundurduktan sonra, kararını önümüzdeki günlerde açıklayacağını dile getirdi. Yani “kader anı” olarak nitelendirilen duruşmadan, tam anlamıyla bir sonuç çıktığı söylenemez. Fakat davanın gidişatına bağlı olarak, XRP fiyatı da tepkisini gösterdi.

Duruşmanın XRP Fiyatındaki Etkisi

Yargıç Sarah Netburn, kararını ilerleyen günlerde açıklayacak ve takip edilecek olan bu karara bağlı olarak yeni gelişmelerin de ilerleyen günlerde gündeme gelmesi bekleniyor. XRP fiyatının da bu karara bağlı olarak yön çizeceğini söylemek mümkün.

Önceki duruşmadan Ripple lehine kararlar çıkmasıyla XRP, 2018 yılından bu yana rekor seviyesi olan 1,96 dolar seviyesini görmüştü. Yeni duruşmadan net bir karar çıkmamış olsa da XRP fiyatının sakin seyirde artışını sürdürdüğü görülüyor. Ancak bu noktada, XRP fiyatındaki artışları SBI Group CEO’su Yoshikata Kitao’nun dile getirdiği, Ripple’ın halka arz olacağı söylemleri de desteklemiş olabilir.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!