Ripple Duruşma Öncesi 3 Üniversite İle Ortaklık Kurdu

22 Aralık 2022 tarihinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple şirketine ve şirketin iki üst düzey yöneticisine “XRP’nin menkul kıymet olduğu” gerekçesi ile dava açtı. Açılan dava hala sonuçlanmış değil ve duruşmalar devam ediyor. Bir sonraki duruşmasının 30 Nisan tarihinde görüleceği önemli dava devam ederken, hem de yeni duruşmanın hemen öncesinde Ripple 3 yeni ortaklık kurduğunu açıkladı. Ripple’ın dava öncesinde duyurduğu ortaklık, yatırımcılar tarafından olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.

ripple-durusma-oncesi-3-universite-ile-ortaklik-kurdu
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ripple, Aralık’ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı dava sarsılmıştı. SEC, “XRP bir menkul kıymet varlığıdır” diyerek Ripple şirketine, şirket CEO’su Brad Garlinghouse’a ve şirketin kurucu ortaklarından Chris Larsen’a 1,2 milyar dolarlık dava açtı. Davanın etkisi ile XRP fiyatı dip noktalarını gördü ve birçok yatırımcı büyük zararlara uğradı. Davanın ikinci duruşmasında Ripple lehine kararlar çıkmasıyla birlikte durum tersine dönmeye başladı ancak dava hala sonuçlanmış değil. Davanın bir sonraki duruşması 30 Nisan tarihinde görülecek. Bu duruşma davanın “kader anı” olarak değerlendirilirken, Ripple şirketi 3 yeni ortaklık adımı attı. Kader anı öncesinde atılan bu yeni ortaklık adımları büyük bir gelişme olarak değerlendirildi. Ripple, dünyanın ileri gelen 3 büyük üniversitesi ile Blockchain tabanlı araştırma ve geliştirmeler yapılması adına ortaklık kurdu. Bu ortaklıklar, Ripple’ın olumsuz gelişmelere rağmen hızla yolunda ilerlediğini gösteriyor.

Ripple’ın Ortaklık Kurduğu 3 Üniversite

Dünyanın en büyük Blockchain tabanlı ödeme şirketlerinden Ripple; Cape Town Üniversitesi, Abu Dhabi New York Üniversitesi ve Reykjavik Üniversitesi ile ortaklık imzaladı. Ripple böylece akademik ortaklık listesine 3 yeni adım daha eklemiş oldu. Ripple’ın yeni ortaklık adımlarını 3 farklı kıtadan 3 farklı üniversite ile atması ise şirketin büyümesine katkı sağlamaya devam edeceğini gösteriyor.

Ortaklık kurulan üniversiteler, Blockchain tabanlı girişimler ile ilgili olarak araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütecek. Üniversiteler, konuyla ilgili olarak ayrıca konferanslar düzenleyecek ve öğrencilerine Ripple ve Blockchain odaklı destek sağlayacak. Ortaklıkların temelinde ise Üniversite Blockchain Araştırma Girişimi (UBRI) ismi verilen Blockchain hızlandırıcı programı yer alacak.

Ripple’ın Daha Önce Attığı Benzer Ortaklık Adımları

Atılan ortaklık adımı sayesinde söz konusu üniversiteler Ripple’ın UBRI fonlanmasından yararlanabilecek.  Böylece eğitim kurumları hem Ripple adına hem de Blockchain teknolojisi adına önemli ve büyük çalışmalar yapabilecek. Ripple daha önce de Cornell Üniversitesi, Duke Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi gibi ABD merkezli üniversiteler ile benzer ortaklık adımları atmıştı. ABD dışı ülkelerde ise Ripple, daha önce Tokyo Üniversitesi ile benzer bir ortaklık kurmuştu.

UBRI 2018 yılında hayata geçti ve proje kapsamında daha şimdiden 280 araştırma ve geliştirme projesine sponsorluk sağlanıyor. Ortaklık kurulan üniversitelerden Cape Town Üniversitesi bünyesinden Prof. Co-Pierre Georg, bu ortaklıkların ABD’nin havale piyasasındaki yeniliklerin yakından takibini sağlayacağını dile getirdi.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!