Ripple Ortaklarından SEC Davası Açıklaması

Ripple Ortaklarından SEC Davası Açıklaması
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bu hafta XRP’nin arkasındaki şirket olarak bilinen Ripple’a dava açacağını açıkladı. XRP’yi menkul kıymet olarak tanımlayan SEC, Ripple şirketini de yasa dışı menkul kıymet satışı yapmakla suçluyor. Ripple SEC’nin kendisine dava açacağını açıkladığından bu yana XRP de %50 oranında değer kaybetti ve piyasa hacmi de 10 milyar dolar geriledi. Ripple şirketinin SEC davasına karşı savaşacağını açıklamasının ardından şirketin ortakları SBI Holdings ve MoneyGram da açıklama yaptı.

SBI Holdings Ripple’a Destek Veren Açıklamalarda Bulundu

Ripple şirketinin en büyük ortaklarından biri olan Japonya merkezli SBI Holdings SEC tarafından Ripple’a açılacak dava ile ilgili açıklama yaptı. SBI Holdings açıklamasında Ripple şirketinin haklılığına yönelik açıklamalar yaparak, ortağına destekte bulundu.

SBI Holdings’in Ripple’a açılan dava ile ilgili yaptığı açıklamalardan biri hisselerin değerlendirilmesinde XRP’nin baz alınmadığını belirtmek oldu. Hisselerin değerlendirmelerinde XRP’nin baz alınmadığını açıklaması, şirketin XRP’nin menkul kıymet olmadığı iddiasına destek vermesi olarak değerlendirildi. SBI Holdings açıklamasında Ripple’ı blockchain teknolojisi ile yeni nesil ödeme altyapısı geliştirmeye çalışan bir şirket olarak tanımladı.

Ripple’ın yasa dışı menkul kıymet yapmadığına yönelik inancın anlaşıldığı açıklamada Ripple’ın küresel olarak konumlanmasından da bahsedildi. SBI Holdings Ripple’ın ortaklarının %90’ının ABD dışında konumlandığını ve Ripple şirketi ile gerçekleştirilen para trasferlerinin %80’inin ABD dışında kaydedildiğini belirtti. SBI Holdings Ripple’ın konumlanması ve işlemleri ile ilgili açıklamaları ile SEC davasından kaynaklı şirketin büyük mali bir zarar içine girmeyeceğini belirtti.

MoneyGram’ın Ripple Açıklaması Şaşkınlık Yarattı

Ripple ve MoneyGram şirketleri 2019 yılında ortaklık için imza atmışlardı. MoneyGram şirketi Ripple ürünlerinden biri olan ODL platformunu kullanıyor. MoneyGram SEC’nin açacağı dava ile ilgili açıklamasında Ripple şirketinin kendi ürünü olan ODL platformu hakkında açıklamalarda bulundu. MoneyGram gerçekleştirdiği açıklamada şirketin tek tercihinin Ripple ürünü ODL platformu olmadığını, bu platforma alternatif farklı teknolojiler de kullanıldığını açıkladı. MoneyGram müşterilerine para transferleri için doğrudan ODL platformunu sunmadığını belirtti. MoneyGram’ın Ripple şirketinin kendi ürünü olan ODL platformu hakkında bu kadar açıklama yapması şaşkınlık yarattı.

SEC Davasında MoneyGram Şirketinin İsmi Geçmiyor

Ripple şirketinin 2019 yılından beri ortaklığını devam ettirdiği MoneyGram’ın yaptığı açıklama kripto para piyasasında şaşkınlık yarattı. SBI Holdings Ripple şirketini destekleyen ve haklı bulduğunu gösteren açıklamalarda bulunurken MoneyGram’ın ise Ripple ürünleri ile bağlayıcılıkları olmadığını gösteren açıklamalar yapması tuhaf karşılandı. MonayGram’ın açıklamasında SEC davasında kendi adının geçmediğini belirtmesi de Ripple’ı desteklemiyor mu şekilde yorumlandı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!