Roketsan Yerli Üretim İle Dünyaya Açılacak

Roketsan Yerli Üretim İle Dünyaya Açılacak
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Roketsan’ın ülkemizi uzay alanında ileri noktalara taşıyacak çalışmalar yaptığını söyleyen Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, uzun ve kısa vadedeki hedef ve planları anlattı.

Türk Silahlı Kuvvetleri için kilit rol oynayan Roketsan, pandemi nedeniyle 2020 yılının çok zor geçtiğini belirtirken koşullara rağmen çalışmaların sürdüğü belirtti. 2020 yılının savunma ve uzay alanlarında Lazer Güdümlü Füze Cirit ve insansız uzay araçlarında etkin kullanılan MAM-L, MAM-C ile portatif hava savunma sistemleri sayesinde başarılı bir yıl olduğunu vurguladı. Yurtiçinde ve yurtdışında dost ve müttefik ülkelere de mühimmat desteği sağlayan Roketsan, sadece savunma sanayisinde üretim yapan bir şirket olmadığını belirtirken, dev bir teknoloji şirketi olduklarının altını çizdi. Hedef noktalarını yerli ve milli imkânları kullanarak üretime devam etmek olarak belirten Roketsan, son teknoloji sistemler geliştirilerek Türkiye’ye uzay ve savunma alanında küresel çapta destek sağlamak istediklerini söyledi.

Gelişmiş Versiyon İçin Çalışmalar Sürüyor

İnsansız Hava Araçları için geliştirilen Mini Akıllı Mühimmat (MAM) ailesi içinde yer alan MAM-L ve MAM-C’nin vuruş gücü ve kabiliyetine dikkat çeken İkinci, ürün çeşitliliği sağlayacak versiyonları için çalışmaların sürdüğünü söyledi.  İkinci, dost ve müttefik ülkeler gelen taleplerin karşılanması ve ihtiyaçların giderilmesi için MAM ailesinin genişletileceği belirtti. Gelişmelerin sürdürülmesi ardından artan yoğun talep ve ihracat oranlarında dikkat çeken İkinci,  Ortadoğu, ABD, Avrupa ve Güney Asya Bölgelerindeki ihracatların ardından pazardaki konumun güçlenmesiyle beraber Uzak Doğu, Güney Amerika ve Afrika ülkelerinden de ciddi taleplerin oluştuğunu söyledi.

Uzay Ligine Roketsan Taşıyacak

Uzay alanında yapılan çalışmalara yönelik değerlendirmelerde bulunan İkinci, 2012 yılında alınan karar ile Türkiye’yi uzaya taşıma görevinin Roketsan’a verildiğini belirtti. İkinci, 2023 vizyonları için milli teknolojilerle uzaya ilk sonda roketlerinin gönderildiğini ve yerli teknolojiler ile uzaya ilk adımın atıldığını anlattı. Sıvı yakıtlı roket motorlarının geliştirilmesinin önemli bir dönüm noktası olduğunu anlatan İkinci, Mikro Uydu Fırlatma Sistemi Projesi ile uzayın keşfi ve uzay madenciliği alanlarında söz sahibi konuma gelebileceklerini söyledi.

Yerli Üretim Sağlanacak.

İkinci, yeni açılan Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi ve MUFS projesinin yanında Patlayıcı Hammadde Üretim Tesisi sayesinde milli üretimin sağlanabileceği haberini verdi. Türk Savunma Sanayi’ne yönelen ambargolara karşı konuşan İkinci, yurtiçi imkânların kullanımı ve alt yapıların geliştirilmesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!