Rus Rublesi TL’den Daha Güçlü Değerlenecek!

Rus Rublesi TL’den Daha Güçlü Değerlenecek!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar karşısında Türk Lirası çıktığı tarihi zirvenin ardından, sert bir şekilde başlayan bir düşüş hareketi ile birlikte aşağı yönlü bir hareketlilik yaşamaya başlamıştı. Bu düşüşler ekonomi yönetiminden gelen haberler ve yorumlar ile birlikte seyrini bir süre devam ettirdi. Ardından gelen aşı haberleri tüm dünyada olumlu karşılandı ve TL değer kazanmaya devam etti. Ancak ABD’nin dev bankası Goldman Sachs’tan şaşırtıcı bir yorum geldi. Dev bankaya göre Rus Rublesi, Türk Lirası’ndan daha güçlü bir şekilde değer kazanacak. Dev bankanın çarpıcı yorumu, piyasalarda hareketlilikler yaşanmasına nedene oldu.

TL Son 19 Yılın En Büyük Artışını Yapmıştı

Türk Lirası dolar karşısındaki son 19 yılın en büyük değer artışını gerçekleştirmişti. Dolara yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, dolar/TL kurunun gelecekte ne durumda olacağının araştırmalarını yaparken, ABD’nin dev bankası Goldman Sachs şaşırtıcı bir açıklama yaptı.

Daha Güçlü Bir Şekilde Artacak

Goldman Sachs, ABD seçimlerine doğru önemli ölçüde görülen siyasi risk primi fiyatlanması sebebiyle, Rus Rublesi’nin Türk Lirası’ndan daha güçlü şekilde artacağı tahmininde bulundu. Bu tahminle birlikte yatırımcılar, dolar/TL kurundaki gidişatı merak ederken, şimdi yeni araştırmalara koyuldu.

Rus Rublesi TL’ye Göre “Çok Daha İyimser”

Goldman Sachs Bankası, ABD başkanlık seçimlerinin altını çizerek yayımladığı notta, doların 2021 yılında da değer kaybedeceğini belirterek, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin daha değerli bir hale geleceğini açıkladı. Bu sebeple Rus Rublesi’nin oldukça yüksek değer kazanacağını ve Türk Lirası’nın önüne geçeceğini belirten dev bankanın stratejistleri, yayımladıkları notta; Goldman Sachs’ın Rus Rublesi için Türk Lirası’na göre “çok daha iyimser” olduğunu belirttiler.

ABD seçimlerine doğru önemli ölçüde siyasi risk primi fiyatlanması sebebi ile notu yayımladıklarını bildiren dev banka, gerekçe olarak da bu bilgiyi öne sürdü. Dolar/TL kurunun ne seviyelere geleceğini merak eden ve araştıran yatırımcılar, ABD’nin dev bankasının bu yorumu ile karşılaştı.

12 Aylık Tahminini Paylaştı

Yatırımcılar dolar/TL kurlarını araştırırken ABD’li bankanın şaşırtıcı yorumları ile karşılaştı. Banka yayımladığı notta 12 aylık tahminini de paylaştı.

Banka stratejistleri, paylaşılan notta Türkiye’de para politikasını da değerlendirdi. Bu bağlamda paylaştıkları notta; “TCMB faizi sadece bir kez artırsa bile, Türkiye’nin, liranın yeniden zayıflatmasını engellemek için büyümeyi önceleyen politikalarından uzaklaşmasını sağlayacak ‘güvenilir ve geniş tabanlı bir kararlılığa’ ihtiyacı var. Birçok piyasa katılımcısı, faiz oranlarındaki artışların etkileri hakkında devam eden ortodoks olmayan açıklamalar ve son faiz toplantılarındaki karışık mesajların ardından daha fazla ikna edilme ihtiyacı duyuyor; bu nedenle 12 aylık tahminlerimiz lira için hala zayıf öngörüler içeriyor” ifadelerini kullandı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!