Rusya’dan Müjde İthal Edilecek Domates Kotası Arttı

Rusya'dan Müjde İthal Edilecek Domates Kotası Arttı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin en çok domates ihracatı yaptığı ülke olan Rusya’ya yapılan ihracatın 2020 yılında azalması sonucu yapılan görüşmeler ile ülkenin domates ithalat kotası arttırıldı. Konu ile ilgili Ege Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak açıklamalarda bulundu.

2020 Yılında Rusya’ya Domates Satışı %28 Gerilemişti

Türkiye’nin en çok ihraç edilen ürünleri arasında yer alan domates ihracatı 2020 yılında da salgın sürecine rağmen artış gösterdi. 2020 yılında Türkiye’den yapılan toplam domates ihracatı %3 oranında bir artış gösterdi. 2020 yılında toplam domates ihracatı 313 milyon 405 bin dolara yükselirken, en ok domates ihracatının yapıldığı Rusya’da ise rakamlar düştü. 2020 yılında Rusya’ya yapılan domates ihracatı bir önceki yıla göre %28 oranında azaldı.

Bakan Pekcan Rusya’nın Domates İthalat Kotasını Arttırdığını Açıkladı

Türkiye’nin en çok domates ihracatı gerçekleştirdiği ülkelerden biri olan Rusya’ya yapılan ihracatın 2020 yılında %28 oranında düşmesi ihracatçılar için moral bozan bir noktada dururken, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın konu ile ilgili son gelişmeleri duyurması ile sorun çözülmüş oldu. Ruhsar Pekcan Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile Rusya’nın Türkiye’den yapacağı domates ithalatı kotasını arttırdığını belirtti. Rusya domates ithalat kotasını 50 bin ton arttırarak 250 bin tona çıkardı. Haber ihracatçılar arasında coşku ile karşılandı.

Hayrettin Uçak: Rusya’da Gelen Haber Sevindirici

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Rusya’nın Türkiye’den yapacağı domates ithalatı kotasını arttırdığını açıklamasının ardından Ege Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak konu ile ilgili açıklama yaptı. Hayrettin Uçak Rusya’nın domates ithalatı kotasının 50 bin ton artmasının sevindirici bir haber olduğunu belirtti. 250 bin tonluk ihracat kotasına çıkılmasının ihracatçıları için önemli bir gelişme olduğunu belirten Uçak, dialogları sürdüren bakanlıklara da teşekkür etti.

Hayrettin Uçak: İhracat Kotası Tamamen Kalkmalı

Ege Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, açıklamaları esnasında emeği geçen bakanlıklara teşekkür ettiğini ve sorunun büyümeden çözülmesinin mutluluk verici olduğunu belirtti. Sorunun orta vadede çözüme kavuşturulmasından memnun olduklarını belirten Uçak asıl taleplerinin ise bu kotanın tamamen kaldırılması olduğunu söyledi. İhracatçılar olarak en başından beri kotanın tamamen kaldırılmasını istediklerini hatırlatan Hayrettin Uçak, kotanın tamamen kalkması için görüşmelerin devam ettiğinden haberdar olduklarını ve bir an önce bu haberi almayı beklediklerini de aktardı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!