1. Ana Sayfa
  2. Aktüel
  3. Sağ Göğüs Kafesi Ağrısına Dikkat!

Sağ Göğüs Kafesi Ağrısına Dikkat!

Sağ göğüsün üst tarafı olan göğüs kafesinde meydana gelen ağrılar birçok nedene bağlı bir biçimde ortaya çıkmış olabilir.

Sağ Göğüs Kafesi Ağrısına Dikkat!

Göğüs ağrısı denildiği anda çoğu kişinin aklına kalp krizinin gelmesi bu durumu tetikleyen ana unsurdur. Bu durum oldukça yanlıştır; göğüs kafesinde meydana gelen her ağrı kalp krizi ağrısı değildir ve bununla birlikte kalp krizi riski oluşması durumunda sağ göğüs kafesi üzerinde değil, sol göğüs kafesi üzerinde ağrı görülmektedir. Kişinin bu durum ile sık sık karşılaşması ciddi bir soruna işaret edebileceği için doktora gitmek ve muayene olmak iyi bir önlem olacaktır.

Sağ Göğüs Kafesi Ağrısı Ne için Olur?

1-) Mide Ekşimesi

Mide ekşimesi sorunu ile birlikte kişinin sağ göğüs kısmına ağrılar görülebilir. Bu duruma neden olan etkenlerin başında ise düzensiz bir beslenme düzeni yer almaktadır. Mide ekşimesi belirtileri arasında göğüs bölgesinin tamamına yayılan ağrılar ve zonklamalar yer alır. Ağrının kollara yayılmaması ve çok şiddetli olmaması durumunda kişinin panik yapması için herhangi bir neden yoktur.

2-) Tietze Sendromu

Tietzesendromunun sık görülen belirtileri arasında göğüs kafesinde görülen ağrılar yer alır. Tietzesendromu göğüs kafesinde oluşan bir yara sonucunda ya da travmalara bağlı olarak ortaya çıkabilen bir hastalık türüdür. Kaza sonucunda ya da yaralanma sonucunda göğüs kafesi kemiklerinde kırık ya da çatlak görülmesi durumunda tietzesendromu ortaya çıkabilir. Acil bir biçimde doktora gidilmelidir.

3-) Eklemlerin Zarar Görmesi

Kişinin eklemlerinin herhangi bir nedene bağlı olarak zarar görmesi sonucunda göğüs bölgesinde ağrı meydana gelebilir. Bu ağrıların oluşması durumunda kişinin uzman bir doktora görünmesi tedavi için çok önemlidir. Eklemlerin zarar görmesi daha çok travmatik etkenlere bağlıdır.

4-) Panik Atak

Göğüs kafesinde meydana gelen ağrıların sık görülen sebepleri arasında panik atak yer alır. Panik atak nedeniyle ortaya çıkan ağrı stres kaynaklıdır ve kalp krizine çok benzer. Telaş yapılmadan doktora gidilmesi iyi bir yöntem olacaktır.

Sağ Göğüs Kafesi Ağrısı Nasıl Geçer?

Sağ göğüs kafesi üzerinde meydana gelen ağrıların tedavisi için kişinin uzman bir doktora danışması büyük bir önem taşımaktadır. Ağrının birçok sebebi olduğu bilindiği için herhangi bir tedavi yöntemine geçilmeden önce tanı koyulmasına gerek duyulmaktadır. Tanı için ise doktor muayenesi ve hastanede yapılacak testler büyük bir önem taşımaktadır. Doktorun önerdiği tüm testler yaptırılmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap