Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önerdi DSÖ hemen kabul etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önerdi DSÖ hemen kabul etti
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 2021’in tüm dünyada “Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı” ilan edilmesi önerisini kabul etti

Sağlık Çalışanları Yılı Önerisi

Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, Bakan Koca, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte sağlık çalışanlarının giderek daha fazla artan yüküne dikkat çekmek ve tüm sağlık çalışanlarının emeklerinin takdir edilmesi ve moral motivasyonlarının yükseltilmesi amacıyla Dünya Sağlık Örgütü’nden 2021 yılının “Sağlık Çalışanları Yılı” ilan edilmesini istemişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın,  DSÖ Avrupa Bölge Komitesinin Eylül ayında düzenlediği toplantısında gündeme getirdiği bu öneri  Dünya Sağlık Asamblesi Genel Kurulu’na üye ülkelerin tamamının desteğiyle kabul edildi.

Toplantı oturumuna video konferans yöntemiyle katılan Bakan Koca,   Sağlık çalışanlarının toplumiçin giderek daha fazla sorumluluk taşıdığını, hizmetler daha geniş kitlelere yayıldıkça  yüklerinin de arttığını belirterek kendilerine düşenin sağlık çalışanlarının üzerindeki yükü hafifletmek ve yaptıkları fedakarlığı  hakkıyla ifade etmek olduğunu söyledi.

Pandemi döneminde sağlık çalışanlarının fedakarlığı

Sağlık çalışanlarının insanlık önünde onurlandırılması gerektiğine işaret eden Koca, “İçinde bulunduğumuz Pandemi döneminde sağlık çalışanlarının daima yapageldikleri herkes için görünür hale gelmiştir. Bugünkü fotoğraf, bu mesleklerin özünün ifadesidir. Bunu kültürün hafızasına yerleştirmek için çaba göstermeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı olarak kabul edildi

Sağlık çalışanlarının Kovid-19 ile mücadele sürecindeki özverilerini göz önüne alarak 2021 yılının Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı olması önerisini Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) ilettiklerini hatırlatan Bakan Koca, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ve DSÖ Genel Merkezinin desteği, üye ülkeler ve Avrupa Birliği başta olmak üzere diğer ortakların katkılarıyla önerinin hayata geçirilmesi için gerekli adımların atıldığını ifade etti.

Böylece 2021 yılı “Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı” olarak ilan edilmiş oldu.

En büyük teşekkür sağlık çalışanlarına

Öneriye destek veren  herkese teşekkür eden Bakan Fahrettin Koca, “En büyük teşekkürümüz ise sağlık çalışanlarınadır. Türkiye Cumhuriyeti ve şahsım adına Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte sağlık çalışanlarına adanmasını önerdiğimiz 2021 yılının amacına en uygun şekilde geçirilmesi için sorumluluk almaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim.”  Şeklinde konuştu

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!