Salgın Dönemi Faturaları İptal Ediliyor

Salgın Dönemi Faturaları İptal Ediliyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun açıklamaları merak edilen sorulara cevap niteliğinde değerlendirildi. Karaismailoğlu, alınan karara ilişkin olarak Covid-19 salgınına karşı geçen mücadele ile geçen 2020 yılında tüm işletmelere ve sektörlere verdikleri desteklere bir yenisini daha eklediklerini belirtti. Yapılan açıklamada Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen havayolu, yer hizmet kuruluşları ve havalimanları ve bunların yanı sıra  ticari hacim işleten kiracıların 2020 yılına ait olan pandemi nedeniyle 2021 yılına ertelenen kira bedellerini içeren faturaların iptal edileceğini açıkladı. 2020 yılına yönelik alınan bu kararın daha etkili olabilmesi için 2021-22 tarihlerini kapsayan 2 yıl için kira bedellerinin yüzde 50 değerinde bir indirim ile uygulanmasına karar verildiği ifade etti.

Gerekli Tedbirlerin Alındığı Belirtildi

Pandemi sürecinin özellikle havacılık ve havayolu ulaşımı sektörüne verdiği olumsuz etkinin ortadan kaldırılması için birçok çalışmaya imza attıklarını belirten Karaismailoğlu, olumsuz finansal tablonun olumlu hale gelmesi ve havaalanlarında yer alan hizmet kuruluşları tarafından verilen kamu hizmetlerinin aksamadan devam edilebilmesi için kira bedellerinde yapılan indirime ilişkin detayları paylaştı. . Bu yeni sözleşmelerle birlikte sektör için gerekli tüm tedbirlerin alındığı da yapılan açıklamada belirtildi.

Yüzde 50 İndirim Uygulanacak

Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak havalimanlarında hizmet veren hava yolu, yer hizmet kuruluşları ve ticari hacim işletenlere nisan, mayıs, haziran aylarını kapsayan 3 aylık süre ve temmuz ayından başlayarak aralık sonuna kadar devam eden 6 aylık süre için de kira bedellerinin iptal edileceğini 2021 ve 2022 yılları için 2 yıllık süre için kira bedellerinde yüzde 50 indirim  uygulanacağını söyledi.

Ücret Tarifelerine Artış Yapılmayacak

Sektörde süren olumsuz etkiyi ortadan kaldırmak için havalimanı işletmecisi olan şirketlerle yeni sözleşmelerin yapıldığını  duyuran Karaismailoğlu, alınan tedbirler kapsamında havacılık sektöründe faaliyetlerine devam eden tüm ticari işletmeler için yaklaşık 643 kiracı kullanımında olan 3 bin 900 mahal için 2021 yılındaki kira bedellerine ve uygulanan tarife ücretlerine herhangi bir artışın söz konusu olmadığını dile getirdi. Alınan bu tedbirler ile sektördeki olumsuz havanın dağılacağını ve sektöre destek sağlanacağını belirten Bakan, artış yaşanmamasının yanında kira bedellerinde sağlanacak olan yüzde 50 indirime dikkat çekti. İndirim uygulanacağı 2 yıllık sürenin sektörün toparlanarak eski gücüne kavuşması için yeterli görüldüğünü ortaya koydu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile DHMİ Genel Müdürlüğü ile birlikte sürecin en başından itibaren olumsuz etkiye karşı birçok destek sağlandığının altını çizdi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!