Salgına Rağmen İhracatta Yüzde 4.3 Artış

Salgına Rağmen İhracatta Yüzde 4.3 Artış
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım Müşavirleri ile Türkiye İhracatçılar Meclisi Tanışma ve İstişare Toplantısı’na çevrim içi olarak katıldı. Bakan Pakdemirli toplantıdaki konuşmasında 2020 yılının Covid-19 salgınından kaynaklı olarak tüm dünyada zor geçtiğini ancak Türkiye’de alınan önlemler ve destekler ile tarımsal üretimin kesintisiz olarak devam ettiğini belirtti. Bakan Pakdemirli Covid-19 salgın sürecinde Türkiye’de gıda tedarik ve lojistik sektörlerinin doğru yönlendirilmesine dikkat çekerek, birçok Avrupa ülkesinde yaşanan sıkıntıların yaşanmadığını aktardı. Pakdemirli 2020 yılında yaşanan felaketlere rağmen Türkiye’de tarım sektörünün üretimden ihracata kadar her alanda gelişmeye ve büyümeye devam ettiğini söyledi.

2020 Yılında Tarımsal Üretim Kesintisiz Devam Etti

2020 yılında Covid-19 salgınının etkilerinin görülmesine rağmen tarımsal üretimin kesintisiz devam etmesine dikkat çeken Bakan Pakdemirli, son 1 yıl içinde tarımsal üretim miktarının 7 milyon ton artış gösterdiğini kaydetti. Tarımsal üretimde 2020 yılında toplam 124 milyon tona ulaşıldığını aktaran Pakdemirli, bu rakamın Cumhuriyet tarihinin rekoru olduğunu belirtti. Bitkisel üretimde rekor kırıldığını aktaran Pakdemirli, aynı zamanda hayvancılık alanında da ciddi gelişmeler kaydedildiğini belirtti.

Bakan Pakdemirli tarım sektöründe üretim ve yatırımların artmaya devam etmesinin arkasında devlet desteğinin de bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin ürettiği kaliteli ürünleri dünya pazarına sunma şansının da büyük olduğunu belirtti. Bakan Pakdemirli tarımsal üretimdeki artışın büyüme ve hasıla rakamlarında da kendini gösterdiğini de belirtti.

Global Pazarlar Açısından Türkiye Büyük Avantaja Sahip

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin konuşmasında değindiği diğer nokta ise dünyadaki toplam ticaret hacminin ciddi bir kısmının tarım ve gıda ticaretinden oluşması oldu. Pakdemirli son yıllarda toplam dış ticaret hacminin %205 oranında artarken, tarım ve gıda dış ticaretinin ise %229 yükselmiş olmasına da dikkat çekti. Dünyada tarım sektörünün büyük bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu verilerle ortaya koyan Pakdemirli, bu noktada Türkiye’nin de avantaj sahibi ülkelerden biri olduğunu belirtti. Pakdemirli hem coğrafi olarak hem de üretim kapasitesi olarak global pazarlar açısından çok avantajlı olduğunu belirttiği Türkiye’nin son 18 yıl içinde tarım ve gıda ihracatında 5 kat büyüme gösterdiğini ve 18 milyar dolara çıktığını aktardı.

Bitkisel Ürün İhracatı 1 Yılda %7 Artış Gösterdi

Bakan Pakdemirli konuşmasında bitkisel ürün ihracatında yaşanan artışa da değindi. Geçen seneye göre bitkisel ürün ihracatında %7 artış olduğunu aktaran Pakdemirli, sebzelerde %12 meyvelerde ise %8 artış olduğunu belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!