Sarı Metal Altına Yoğun İlgi!

Sarı Metal Altına Yoğun İlgi!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda ani iniş çıkışlarla fiyat güncelleyen sarı metale ilgi yoğunlaşıyor. Elinde altın bulunan vatandaşlar, düğün yapmak isteyen gelin ve damat adayları, büyük ve küçük ölçekli yatırımcılar Kapalıçarşı’dan gelen güncel ve canlı fiyat listelerini takip ediyor. 22 ayar bilezik, 14 ayar bilezik, cumhuriyet altını, yarım altın, çeyrek altın, gram altın fiyatları merak ediliyor.

ABD Başkanlık Seçimleri Etkilemişti

Geçtiğimiz günlerde ABD’de yapılan başkanlık seçimleri adeta bir krize dönüşmüştü. Yaşanan krizle birlikte Kasım ayının ilk haftasında altın, son bir aydaki en düşük gerilemesini yaşamış ve Temmuz ayından sonraki en büyük kazancını elde etmişti. Demokratların adayı Joe Biden’ın seçimleri uzun bir süre önde götürmesi altın piyasasına hareketlilik kazandırmış, sonucu merakla beklenen Pensilvanya Eyaleti sonuçlarında Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın önde götürmesi ile beraber küresel piyasalarda ivmelenmeler olmuştu. ABD başkanlık seçimlerinin uzunca bir süre belirsiz şekilde devam etmesi, büyük ve küçük ölçekli altın yatırımcılarına büyük oranda kar sağlamıştı. Vatandaşlar seçimi Joe Biden kazanırsa altın fiyatlarının piyasada nereye geleceğini merak ediyordu. Oluşan hareketlikler ile birlikte, güncel ve canlı altın fiyatları için gözler Kapalıçarşı’dan gelen bilgilere çevrildi.

Koronavirüs Salgını Piyasada Hareketlenmelere Neden Oluyor

Geçtiğimiz yıl Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs ile birlikte dünya küresel virüs salgının etkisi altına girdi. Hızla yayılan Covid-19 virüsünün tehlikesi git gide büyümeye başlayınca bütün ülkeler çeşitli şekilde virüsle mücadele ve önlem uygulamalarını yürürlüğe koymaya başladı. Yaklaşık 1 yıldır devam eden salgın karşısında Almanya, Belçika, İspanya, Fransa, İngiltere gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra; ülkemizde ve birçok ülkede çeşitli önlemler uygulandı. Bu önlemler beraberinde kısıtlamalar da getirdi. Sokağa çıkma yasakları, kapanan işletme ve mekanlar ile birlikte istihdam alanında sekteler yaşanmış ve bu sektelerle birlikte kısıtlamaların ekonomik alandaki etkileri iyiden iyie hissedilmeye başlanmıştı. Covid-19 salgını ile birlikte yıl içinde altın fiyatları ivmeli şekilde hareketlilikler göstermiş ve yeni tarihi rekorlara imza atmıştı. Salgın henüz sona ermiş değil ve birçok alanda olduğu gibi sarı metal altın piyasasında da etkileri devam ediyor.

Neden Sarı Maden Altın Tercih Ediliyor

Güvenilir bir liman olarak görünen altın, dünyanın en kıymetli madenlerinden biridir. Hem hediye hem de yatırım aracı olarak kullanılması, altın fiyatlarının sürekli olarak değişim göstermesine sebep oluyor. İşçilikleri daha az olan külçe ve gram altın, büyük ve küçük ölçekli yatırımcılar tarafından yatırım aracı olarak görülüyor. Diğer yatırım araçları ile kıyaslandığında altın, olası kriz durumlarında o ülkenin para birimi kadar değer kaybetmiyor.

9 Kasım Pazartesi Güncel Altın Fiyatları

  • Gram altın 530,05 TL
  • Çeyrek altın 859,10 TL
  • Yarım altın 1715,70 TL
  • Tam altın 3434,15 TL
  • Cumhuriyet altını 3558,00 TL
  • Ata altını 3516,00 TL

alış fiyatı üzerinden işlem görüyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!