Satılan Bu Kadar XRP Ne Anlam İfade Ediyor?

Satılan Bu Kadar XRP Ne Anlam İfade Ediyor?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ripple (XRP), yaklaşık 2 hafta önce ani ve sert bir yükseliş hamlesi ile yatırımcılarını sevindirmişti. Bu yükselişin ardından XRP’de birçok olumlu gelişme de peş peşe geldi. Bu gelişmelerle birlikte birçok kripto para kullanıcısı ve özellikle de XRP yatırımcıları gözünü 12 Aralık tarihinde gerçekleşecek olan airdrop uygulamasına çevirmişti. Kripto para piyasalarında XRP hafif yükselişlerle yoluna devam ederken, ilerleyen günlerde yükseliş gösterme ihtimaline birçok kullanıcı kesin gözün bakılıyordu. Zira XRP’nin yaklaşan airdrop uygulamasında Coinbase haricinde neredeyse bütün borsalar var olacağını açıklamıştı. Öte yandan birçok yatırımcının XRP yatırımı yaptığını açıklaması üzerine, kripto para piyasası analistleri altcoinde bir yükseliş hareketinin yakın olduğunu ve XRP için boğa koşusunun başlayacağını dile getirmişti. Ripple (XRP) için olumlu beklentiler devam ederken, Ripple kurucu ortağı Jed McCaleb ise oldukça kafa karıştırıcı bir şekilde yüklü miktarda XRP sattı. Bu satış ile birlikte kripto para piyasalarında XRP için oluşan olumlu hava, yerini yeni ihtimallere bıraktı.

Bir Günde Yaklaşık Otuz Milyon XRP Satmış

Ripple (XRP) için kripto para piyasasında oluşan olumlu havada, Ripple kurucu ortağı Jed McCaleb çok hızlı bir şekilde XRP varlıklarını elinden çıkarmaya başladı. Araştırmacı ve kripto para analisti Leonidas Hadjiloizou bu gelişmeye dair veriler paylaştı. Hadjiloizou’nun paylaştığı verilere göre, Ripple’ın kurucu ortağı Jed McCaleb sadece 6 Aralık (dün) tarihinde 29,5 milyon adet XRP satmış. Şimdi kripto para piyasasında birçok kullanıcı, McCaleb’in bir günde yaklaşık otuz milyon adet XRP’yi elinden çıkarmasının ne anlama geldiğini merak ediyor.

Jed McCaleb Rakip Stellar’ı (XLM) Kurmuştu

Chris Larsen ve Jed McAleb, Ripple’ın (XRP) temellerini 2012 yılında atmıştı. İkili o yılda önce OpenCoin’i kurdu ve ilerleyen dönemlerde bu oluşum isim değiştirerek Ripple Labs ismini aldı. Daha sonra zaman içinde OpenCoin olarak yola çıkan Ripple Labs, blockchain devi haline geldi. Bu blockchain devi, zamanla Bitcoin (BTC) ve Ethereum’dan (ETH) sonra, kripto para piyasalarının üçüncü büyük coini unvanını aldı ve güçlü ilerleyişini devam ettirdi. Ardından San Francisco merkezli Ripple Labs yoluna devam ederken şirketin kurucu ortağı Jed McCaleb rakip coin Stellar’ı (XLM) kurdu.

Bu Satışlar  Bir Anlaşmaya Dayanıyor

Jed McCaleb’in bu XRP satışları ise 2014 yılının Mayıs ayında yapılan bir anlaşmaya dayanıyor. McCaleb XRP’den 9 milyar coinle bir pay almıştı ve 2014 yılındaki sözleşmeden önce elindeki XRP coinlerini satma niyetinin olduğunu dile getirmişti. Daha sonra şirket, McCaleb’e bu sözleşmeyi ihlal ettiği gerekçesi ile dava açtı ve bu dava süreci 2016 yılında yapılan bir anlaşma ile sonlandı. 2016 yılında yapılan anlaşma ile McCaleb’in satışları küresel işlem hacmine göre belirlenmeye başladı. McCaleb, küresel işlem hacminin %1,5 oranındaki coin varlıklarını satabilecek. Buna göre McCaleb, 1 hafta içinde 207 milyon adet XRP’yi elinden çıkarabilecek ve McCaleb’in hala hali hazırda 3,5 milyar adet XRP coini bulunuyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!