SEC Davası XRP Yatırımcılarına Zarar Verebilir

SEC Davası XRP Yatırımcılarına Zarar Verebilir
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski SEC Başkanı Joseph Grundfest, SEC’nin bu hafta Ripple’a dava açacağını açıklaması üzerine SEC Başkanı Jay Clayton’a mektup yazarak konu ile ilgili görüşlerini aktardı. İddialara göre eski SEC Başkanı, ABD regületörünün bu hamlesini doğru bulmuyor. Grundfest mektubunda SEC’nin açtığı bu dava yüzünden masum XRP yatırımcısı insanların da zarar görebileceğini ve davanın aciliyetinin olmadığını belirtti. ABD yönetiminin değiştiği bugünlerde açılan davayı yersiz bulduğunu belirten Grundfest, XRP’nin Ethereum ile aynı kategoride değerlendirilmesi gerektiğini de belirtti.

SEC 1.3 milyar dolar değerindeki menkul değerin kayıt dışı satışını gerçekleştirdiği için Ripple’a dava açacağını açıklamıştı. SEC’nin dava açacağını açıklaması üzerine XRP hızlı bir şekilde değer kaybetmeye başladı. Açıklamadan önce 0.50 doların üzerinde işlem gören XRP, SEC’nin dava açacağını belirtmesi ile beraber 0.30 dolar seviyesine kadar geriledi. XRP’nin piyasa değeri de 24 milyar dolardan 12 milyar dolara kadar geriledi. Bu gelişmelerle ilgili olarak eski SEC Başkanı Joseph Grundfest ise açılan davayı doğru bulmadığını belirterek SEC’nin bu hamlesini eleştirdi.

Grundfest: SEC Politikası Masum XRP Yatırımcılarına Para Kaybettirebilir

Joseph Grundfest SEC Başkanına yazdığı kişisel mektupta Ripple’a karşı açılan dava ile ilgili eleştirel fikirlerini açıkladı. Grundfest Ripple’a karşı alınan bu pozisyonun sadece şirketi değil, XRP yatırımcılarını da kötü etkileyeceğine vurgu yaptı. Grundfest SEC’nin açtığı dava yüzünden bazı borsaların XRP’yi delist edeceğini ve kripto paranın değer kaybetmesi ile masum yatırımcıların da zarar edebileceğini aktardı.

Gurndfest’in SEC Başkanına yazdığı mektupta belirttiği gibi davanın açıklanmasının ardından birçok kişi XRP yatırımlarını azaltmaya başladı. XRP’nin değeri düşerken bazı borsalarda kripto parayı delist ettiklerini açıkladı.

Grundfest: Ripple Davasının Aciliyeti Yok

Joseph Grundfest’in SEC davası ile ilgili üzerinde durduğu diğer bir konu ise zamanlaması oldu. Grundfest bu davanın eşi benzerinin görülmediğini belirterek, bunun sebebinin sadece davanın içeriği değil aynı zamanda zamanlaması ile de ilgili olduğunu aktardı.

ABD’de Joe Biden başkanlığı kazandı ve bilindiği gibi SEC kadrosunda da değişikliğe gidecek. SEC Başkanı Jay Clayton’ın görevinden ayrılmadan hemen önce böyle bir hamle yapması ise şaşkınlık yarattı. Clayton’ın gitmeden önce Ripple’a dava açma kararı almasının mantıklı olmadığını aktaran Grundfest, davanın aciliyeti olmadığını belirtti. SEC’nin ortada bariz bir dolandırıcılık olmadığı halde bu kadar acele dava açmasını ilk kez gördüğünü belirten Grundfest, davayı birçok açıdan yanlış bulduğunu belirtti.

XRP ve Ethereum Aynı Kategoride İncelenmeli

Grundfest’ın Ripple davası ile ilgili dikkat çektiği başka bir konu ise XRP’nin menkul değer olarak kabul edilmesi oldu. Bu karara katılmadığını belirten Grundfest, XRP ve Ethereum’un aynı kategoride değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!