SEC Ripple’a Dava Açacak, XRP Düşüşte

SEC Ripple'a Dava Açacak, XRP Düşüşte
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu uzun yıllardır Ripple ile yasal mücadele içinde. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin menkul kıymet olmadığı açıklamasında  bulunan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, XRP’yi ise menkul kıymet ilan etti. XRP’yi menkul kıymet olarak kabul eden ABD regülatörü SEC, buradan yola çıkarak menkul kıymet satışı yaptığı gerekçesi ile Ripple’ı usulsüzlük ile suçluyor. SEC’nin açacağı dava ile ilgili Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’dan da açıklama geldi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple’a dava açacağının açıklanması üzerine birçok borsa duruma tepkili yaklaşırken, XRP fiyatlarında da düşüş yaşanmaya başladı. Ripple CEO’sunun dava karşısındaki savunmayı Bitcoin ve Ethereum gibi diğer kripto para birimleri üzerinden yapması ise Ethereum kurucularından Vitalik Butarin ile Brad Garlinghouse arasında gerginlik yaşanmasına sebep oldu.

Brad Garlinghouse Dava Hakkında Açıklama Yaptı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple’a dava açacağını CEO Brad Garlinghouse duyurdu. SEC’nin açacağı davada davalılardan biri olacak olan Garlinghouse, SEC ile ilgili açıklama yaptı. Açılacak davada diğer davalı kişi ise Chris Larsen olacak. Ripple şirketinin iki yetkilisinin davalı konumunda yer alacağı dava ile ilgili açıklama yapan Garlinghouse, SEC’nin kripto paralara savaş açtığını ve bu kararın ABD’deki yenilikçi paraların sadece Bitcoin ve Etherum ile sınırlı kalmasına sebep olacağını belirtti.

SEC tarafından Ripple’a açılacak dava ile ilgili SBI Holdings CEO’su Kitao ve Binance CEO’sı Zhao da yorumda bulundu. Zhao bu süreçte birlik olma mesajı verirken, Kitao ise Japonya’daki mali regülatörün XRP’yi menkul kıymet olarak tanımadığını belirterek Ripple’ın davayı kazanabileceğini belirtti.

SEC Davası XRP Fiyatını Olumsuz Etkiledi

Ripple şirketine uzun vadede açılması beklenen dava haberinin ardından XRP fiyatlarında ise hızlı bir düşüş başladı. CoinGecko verilerine göre XRP haberin ardından 24 saat içinde %20 oranında değer kaybetti. Fiyatı 0.50 doların altına düşen XRP’nin piyasa değeri de 21.2 milyar dolara geriledi.

Garlinghouse ve Butarin Arasında Gerginlik Çıktı

Ripple şirketine açılacak olan dava Ripple CEO’su Garlinghouse ve Ethereum kurucularından Butarin arasında da gerginlik çıkmasına sebep oldu. Ripple temsilcilerinin XRP’yi Ethereum ve Bitcoin’den ayıran şeyi açıklayarak, aslında bu kripto paralarında merkeziyetsiz olmadığını belirtmesi üzerine Ethereum kurucusu Vitalik Butarin çok sert tepki gösterdi. Butarin Ripple yetkililerinin diğer kripto paraların da merkezlerinin Çin olduğu iddiaları üzerine XRP için “shitcoin” tabirini kullandı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!